Jeden dotační program Jourová výrazně chválí, jde o česko-bavorskou spolupráci

26.07.2014 18:55

Program česko-bavorské příhraniční spolupráce je vyčerpán z téměř 90 procent. Česko z něj Evropské unii nemusí vrátit ani korunu. Na sobotním Dnu česko-bavorské spolupráce v Kvildě na Prachaticku to řekla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Tím se podle ní tento program zařadil na první místo mezi všemi operačními programy v České republice a na druhé místo mezi všemi operačními programy Evropské územní spolupráce v rámci Evropské unie.

Jeden dotační program Jourová výrazně chválí, jde o česko-bavorskou spolupráci
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová

Nevšední zážitky a vzdělávání populárně naučnou formou nabízejí díky dotacím z programu třeba Česko-německé kulturní centrum v Kvildě na Prachaticku, Vesnické muzeum v Halži u Tachova, areál Sv. Linhart v Karlových Varech, Museum Fotoateliér Seidel v Českém Krumlově či Česko-německé naučné centrum řeky Ohře v Královském Poříčí u Sokolova.

Díky dotacím z česko-bavorského programu přeshraniční spolupráce byla zpřístupněna také naučná stezka po Soumarských rašeliništích a zlepšil se komfort pro cestující po železnici v Novém Údolí na Prachaticku. Cyklisté zase oceňují možnost navštívit při poznávání Domažlicka Dračí jezero v Bavorsku nebo odstranění nebezpečného úseku nedaleko Chebu.

Důležitou součástí programu jsou aktivity zaměřené na odbourávání bariér mezi lidmi. Reprezentují je projekty Česko-německé fotbalové školy a Koordinačního centra výměn česko-německé mládeže Tandem. Projekty z oblasti vědy zastupuje odborný výzkum chování největší kočkovité šelmy v Česku rysa ostrovida a jeho kořisti srnce obecného.

S řadou projektů se v sobotu mohli seznámit návštěvníci Dne česko-bavorské spolupráce v Centru umění v Kvildě, kde byla výstava vzorových projektů. Sledovali vystoupení folklorních souborů z obou stran hranice a ochutnali českou a bavorskou kuchyni s krajovými specialitami.

V Informačním centru si mohli prohlédnout také společné projekty Národního parku Šumava a národního parku Bayerischer Wald. K rozšíření vzájemné spolupráce obou parků na vědecké, ochranné, ekologické a výchovné úrovni i v oblasti šetrného turismu se tento měsíc zavázali český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a jeho bavorský protějšek Marcel Huber. Oba parky společně tvoří nejucelenější lesní komplex v Evropě.

Oba národní parky by podle Brabce měly více spolupracovat i při přípravě zásadnějších dokumentů, jako jsou například plány péče v oblasti ochrany přírody Natura 2000. Jedním z důležitých bodů je také spolupráce v lehkém cestovním ruchu. Podle Brabce lze očekávat i zpřístupňování nových, dosud nepřístupných území a stezek. Počítá se s tím, že i na české straně by se mohli lidé za určitých podmínek a regulací dostat do jádrových a dosud nedostupných území. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

19:45 „Zvrhlost!“ Fico vypustil holubici míru. Česká kavárna vybuchla vztekem

Láska je jako mír, musíme za ni bojovat, prohlásil slovenský premiér Robert Fico (Směr) na bratislav…