Jídlo strašně zdražilo, naříká důchodkyně v novinách. A má pravdu

21.01.2014 9:26

Přestože se na začátku roku psalo, že se nechystá žádné velké zdražování, nyní už situace vypadá jinak. Některé potraviny už stihly podražit i o deset procent. Deník Právo zjistil, že se tento trend zdaleka netýká pouze potravin z dovozu.

Jídlo strašně zdražilo, naříká důchodkyně v novinách. A má pravdu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brambory, ilustrační foto

Deník Právo uvádí, že obchodníci i potravináři zdražují hlavně to z potravin, co tolik nezdražilo už loni. Zdůvodňují to zejména listopadovou devalvací koruny, o které rozhodla ČNB. V řadě případů tak ceny potravin rostou o deset i více procent. U některých druhů zboží jde prý až o desítky procent.

Deník přináší také názory spotřebitelů, kteří nevěřícně hledí na přeceněné zboží: „Potraviny zdražily strašně. Brambory, máslo, rýže i paštiky, všechno stojí víc. Dokonce i ty nejlevnější výrobky,“ uvedla pro Právo jedna důchodkyně v Plzni.

Zdražení potravin jde napříč Českou republikou a řada lidí si stěžuje na enormní nárůst cen u mléčných produktů. Zoufalí nejsou jen důchodci. „Hodně nakupujeme za stravenky, co dostává manžel z práce, ty nás zachraňují. Už nenakupujeme kvalitnější jídlo, spokojujeme se s tím, co je v akci,“ přiznala například osmadvacetiletá žena na mateřské z Ostravska.

Ceny rostou u mléčných výrobků i u zeleniny

Růst cen se dotkl takřka celého sortimentu. Podle zjištění Práva jde o zeleninu a ovoce, lahvové vody i minerálky. Víc zaplatíme i za ovocné šťávy, džusy, hořčici, kečup, lahůdky, olejovky nebo paštiky. Zdražilo i pečivo. Největší zdražení za poslední rok prý zaznamenaly mléčné výrobky. Máslo za 40 korun a litr mléka těžko koupíte pod 20 korun. Právo zjistilo, že kvalitnější sýr se stává pochutinou pro movitější skupiny obyvatelstva. Vždyť jeho cena začíná na nějakých 200 korunách za kilogram.

Většina zástupců maloobchodních řetězců zdražování některých produktů a potravin připouští. Cenová úprava se dotkla jak potravin z dovozu, tak těch, které jsou vyráběny v závislosti na zahraničních subdodavatelích. Svou roli hrají ceny energií, placení nájmu v eurech či drahý importovaný obalový materiál.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…