Jourová by ženy v politice uvítala. Někteří muži prý mají jen pusy, ale ne uši

15.02.2014 20:07

Ještě před několika lety byla Věra Jourová obviněna z korupce, nyní míří na post ministryně. Vstupem do vysoké politiky je v některých věcech překvapená – třeba tím, jak se už mnoho let mezi politiky hrají „poziční hry“. Vyměňují se posty, hraje se o vliv.

Jourová by ženy v politice uvítala. Někteří muži prý mají jen pusy, ale ne uši
Foto: Hans Štembera
Popisek: Věra Jourová, krajský lídr ANO 2011

Sama se tuto taktiku (zatím) nenaučila. „Spíš než abych bouchala do stolu, poslouchám argumenty druhé strany. Často mě přesvědčí a já klidně ustoupím. To může být v politice můj velký problém,“ vysvětluje v rozhovoru pro deník Právo Věra Jourová.

Momentálně je zřejmě nejmocnější českou političkou – je ministryně a zároveň první místopředsedkyně druhé nejsilnější vládní strany. Více žen v politice by uvítala. „Hlavně bychom se vzájemně víc slyšeli. Někteří pánové totiž nemají uši, mají jen pusy. Takovou ženu v politice neznám. Bylo docela zábavné, když při koaličních jednáních kolegové z lidové strany - čtyři muži - bojovali za sunar bez DPH. Aspoň jedna žena by jim tam určitě slušela,“ vypráví v rozhovoru.

„Jako většina žen mám větší empatii, a tak slyším trávu růst: Cítím rozladění mezi lidmi dřív, než je patrné. Častokrát slýchám poznámky na to, jak vypadám, tedy něco, s čím mužští kolegové nejsou konfrontováni. Na druhé straně se ke mně zatím chovají docela gentlemansky,“ dodává.

Na vstupu do vysoké politiky si pochvaluje, že se ocitla mezi lidmi. Zároveň ale ztratila anonymitu. „Musím ale zaklepat, že se setkávám s pozitivními reakcemi. Po Praze jezdím tramvají nebo metrem, často ke mně přisedávají lidi a dávají se se mnou do řeči,“ popisuje Jourová.

„Jsou tři kategorie: Volil/a jsem vás a doufám, že nejste podvodníci, nevolil/a jsem ANO, ale vám fandím, a jsem zvědavý/á, co uděláte. Také jsem si vyslechla hodně rad, jak s koalicí: Nechoďte tam, spálíte se, nebo nechoďte s těmi, ale s tamtěmi… Jsou to stále milé okamžiky, ale obávám se, že to dlouho nevydrží, protože u nás politik nemůže být oblíbený. Tramvají budu stejně jezdit dál,“ dodává ministryně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…