Jsme snad britská policie? U vás uprchlíci pracují na černo, nedáváte jim občanky, nadávají Francouzi Britům kvůli táboru v Calais

04.08.2015 14:11

Francouzi viní britského premiéra Davida Camerona z uprchlické krize v Calais. „Britská hranice je v Doveru a ne na našich březích,“ nechal se slyšet Xavier Bertrand, bývalý francouzský ministr práce a sociálních věcí. Informuje server The Telegraph.

Jsme snad britská policie? U vás uprchlíci pracují na černo, nedáváte jim občanky, nadávají Francouzi Britům kvůli táboru v Calais
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Francouzům se čím dál méně líbí přístup Velké Británie k uprchlickému táboru v Calais. A nedávné prohlášení britských politiků, že je třeba do Calais poslat armádu, rozhodně k utišení vášní a zlepšení vztahů nijak nepřispělo.

V nedělním rozhovoru pro Le Journal du Dimanche se Bertrand vyjádřil, že dohoda z roku 2003 o tom, že britské hraniční kontroly se budou vykonávat ještě na francouzské půdě, by měla být zrušena.

Podobně je na tom starostka Calais Lydia Bouchardová, která stále nerozumí tomu, proč musí Calais platit za tábor, který by měl logicky být v britském Kentu. „Britové nás poučují a rozkazují nám,“ řekla Bouchardová, „chtějí tábory, ostnaté dráty, psy, proč ne rovnou strážní věže? Velmi mě to zneklidňuje.“

Celý text zde

Francouzský deník Le Monde se ptal: „kdy se z nás stala britská policie?“ Philippe Bernard, komentátor deníku, mimo jiné uvedl, že „Francie platí nepřiměřenou cenu za důsledky britského rozhodnutí nepřidat se k schengenskému prostoru.“ Dodal také, že tato britská politika má dalekosáhlé následky, včetně na popularitě získavající pravice a rostoucí xenofobie. „Británie nutí Francii k tomu, aby jako jediná ručila za jejich rozhodnutí nebýt v Schengenu.“

Bertrand se dále nechal slyšet, že podle něj je Británie jen „hračkou pro uprchlíky, kteří dostanou štědré benefity a jednoduše najdou práci, protože Británie nemá občanky.“ Což je skutečnost, kterou Francouzi Britům předhazují vcelku pravidelně. Bertrand také připomíná, že „ti co pracují na černo, tvoří 10 % britské ekonomiky.“

Celý problém získává úplně nový rozměr, jelikož premiér David Cameron přes všechno, co se v současnosti děje, potřebuje francouzskou podporu při opětovném projednávání podmínek s lídry EU, aby tak podpořil kladný výsledek budoucího britského referenda o dalším setrvání v Unii.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…