K výslechu v kauze Nagyová půjde Páleník, Kovanda, Pohůnek i Poul

04.10.2013 15:41

Trojice zpravodajců vojenské tajné služby, kteří jsou obvinění v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové, půjde podle informací ČTK v následujících dvou týdnech k výslechu. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu si na příští týden pozvali i další obviněné.

K výslechu v kauze Nagyová půjde Páleník, Kovanda, Pohůnek i Poul
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová

Zpravodajce Jana Pohůnka, po něm by měli následovat dva bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Na policii by se měl dostavit také někdejší vedoucí úřadu vlády Lubomír Poul, kterého policie v červnu zadržela, ale neobvinila.

Možné spekulace novinářů

Koncem září byla k výslechu pozvaná také Nagyová, odmítla však vypovídat. Podle svého advokáta Eduarda Bruny se necítila ve formě, navíc si prý ještě potřebovala utřídit poznatky ze svého stíhání. K výslechu však možná ještě půjde. Nagyová, která se po nedávném sňatku s bývalým předsedou vlády jmenuje Nečasová, čelí obvinění z podplacení trojice bývalých poslanců za ODS a zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování Nečasovy tehdejší manželky.

Podle policistů někdejší šéfka kabinetu také vyvíjela na Nečase nátlak, aby se rozvedl. Loni v listopadu prý zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování jeho bývalé manželky Radky. Představitelům Vojenského zpravodajství údajně opatřila její fotografii i adresu. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Páleníkem a Kovandou a s plukovníkem Pohůnkem.

Letos v březnu pak Nagyová údajně nechala sledovat také svého řidiče Jiřího Pertla a jeho přítelkyni z úřadu vlády Alenu Hegrovou. Motivem byla podle policistů snaha zabránit spekulacím novinářů o jejím vztahu s Nečasem.

Nečas obviněn nebyl, zatím

Kromě toho vyšetřovatelé věří, že využila svého vlivu na Nečase a navedla jej k příslibu úplatku poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi. Úplatek představovaly lukrativní posty ve firmách řízených státem. Trojice zákonodárců se údajně za tuto předem domluvenou protislužbu vzdala mandátu, čímž tehdejší Nečasově vládě umožnila schválení daňového balíčku. Státní zastupitelství hodlá v této souvislosti stíhat kromě exposlanců také samotného expremiéra Petra Nečase, zatím však obviněn nebyl.

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se také vzdal funkce předsedy občanských demokratů. Vztah se svou podřízenou nejprve popíral, ačkoliv o něm média dlouhodobě spekulovala. Po jejím obvinění a vzetí do vazby oficiálně přiznal, že jsou partnery a že plánují společnou budoucnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …