Kauza Opencard: Hudeček se může radovat, Svoboda má smůlu

12.11.2018 14:20

Pražský vrchní soud zrušil odsuzující část rozsudku nad bývalým pražským primátorem Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09) a dvěma bývalými radními v kauze elektronické karty Opencard s odůvodněním, že pražský městský soud dospěl k nesprávným skutkovým zjištěním, a tím i k nesprávným právním závěrům. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí městského soudu Markéta Puci.

Kauza Opencard: Hudeček se může radovat, Svoboda má smůlu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dobíjení karty Opencard

Zrušení verdiktu se netýká někdejšího primátora Bohuslava Svobody (ODS), jehož stíhání je přerušeno kvůli poslaneckému mandátu, takže vrchní soud se jeho odvoláním nezabýval.

Vrchní soud zrušil rozsudek nad čtyřmi lidmi – kromě Hudečka, také nad bývalou radní pro informatiku Evou Vorlíčkovou (dříve TOP 09), exradnímu pro dopravu Josefem Noskem (dříve ODS) a někdejším ředitelem magistrátního odboru informatiky Janem Teskou. Vyhověl tak odvoláním, která si podali.

Zrušený verdikt uložil v září 2016 Vorlíčkové a Teskovi tříletou podmínku, Hudečkovi a Noskovi podmínku o rok kratší. Svoboda dostal podmíněný trest v délce 2,5 roku. Dalších deset obviněných soudy osvobodily.

Vrchní soud rozhodl o vrácení věci v září, prozatím však nebylo jasné, z jakého důvodu a koho se rozhodnutí týká. Městský soud totiž nejprve musel obeslat všechny zúčastněné, a teprve poté se k posunu mohl vyjádřit. „Právním názorem vrchního soudu jsme vázáni,“ podotkla dnes mluvčí Puci. Dodala, že předseda senátu Alexandr Sotolář bude vrácenou část kauzy znovu veřejně projednávat v týdnu od 17. prosince.

Případ se týká údajně nevýhodných smluv s firmou Haguess, tehdejším vlastníkem práv k Opencard. Pražští radní je v dubnu 2012 jednomyslně schválili poté, co jim je doporučila hodnotící komise. Pražský městský soud dospěl k závěru, že odsouzená pětice „pominula při zadávání veřejné zakázky provedení kvalifikované analýzy situace, za níž byla zakázka zadána, alternativ jejího řešení, jejích rizik a nákladů“. Podle zrušeného rozsudku tak tito obžalovaní zvýhodnili Haguess, čímž porušili předpisy o pravidlech hospodářské soutěže a povinnost při správě cizího majetku.

Obžalovaní vinu od počátku odmítají, projekt Opencard byl podle nich dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), a že kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám nemohli postupovat jinak.

Zprošťující část verdiktu zahrnuje bývalé radní Lukáše Manharta, Václava Novotného, Pavla Richtera, Helenu Chudomelovou, Radka Lohynského a Ivana Kabického. Bez trestu zůstali i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a externí členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…