Kdo je to ten „popírač“ z Hradu? MfD rozebírá Hájkovu osobu

13.05.2011 9:27

Vicekancléř Pražského hradu se minulý týden proslavil výroky, že Usáma bin Ládin nikdy neexistoval. Proč Petr Hájek vystupuje jako popírač 11. září? Touto otázkou a také jeho životem se zaobírá Mladá fronta Dnes (MfD) v dnešním vydání. Článek s názvem Popírač z Hradu zabírá celou stránku, která je pravidelně věnovaná publicistice.

Kdo je to ten „popírač“ z Hradu? MfD rozebírá Hájkovu osobu

Petr Hájek podle MfD jako mladý nosil dlouhé vlasy, chodil s kytarou a volal po svobodě. Později se stal katolíkem a od médií přešel do politiky. Jeho "mouchy"? Prý se nestýká s částí rodiny a teď se jeho názory dostaly do konfliktu i s jeho postavením na Hradě.

Hájek, který se již léta projevuje jako kritik "mediokracie", v osmdesátých letech působil v tehdy velmi populárním časopisu Květy. Někdejší rockový zpěvák stál kdysi s dalšími dvěma kamarády - Josefem Klímou a Andrejem Šťastným - dokonce i za nynější podobu týdeníku Reflex.

„Hodně mladého Hájka ovlivnila návštěva Spojených států v roce 1986, tedy v době, kdy bylo téměř nemyslitelné získat doložku a normálně se tam vypravit," popisuje MfD s tím, že jeho otec Jiří jen o pár roků dříve vedl režimní časopis Tvorba.

„Nám v Reflexu vykládal o tom, jak všichni budeme mít akcie, protože časopis přece patří novinářům, a o pár měsíců později ho potají za našimi zády prodal za stamilióny, aniž řekl třeba jen své oblíbené Sorry," napsal později o prodeji Reflexu Josef Klína pro Lidové noviny.

Mfd se také věnuje tomu, jak Hájek přišel k funkci vicekancléře. „Na Klausovi ho vždycky fascinovalo, že byl charizmatická a vzdělaná osobnost. Můj otec vždycky potřeboval někoho jako guru," svěřila se v této souvislosti Hájkova dcera Darja Zajícová. S tou se Hájek 12 let vůbec nestýkal, neboť mu prý vadilo, koho si vzala a také jakou vysokou školu pro studium zvolila.

„Petr Hájek vystupuje především jako podrývač politické korektnosti a mediální filozof...Působí jako chytrý člověk se zajímavými názory, když zrovna nikoho neuráží," podotkl také deník. S oblibou Hájek pracuje údajně s termínem mediokracie a kromě dalších spikleneckých děl prý očividně miluje film Vrtěti psem, kde USA vyhlásí Albánii fiktivní válku, poznamenal deník v souvislosti s jeho prohlášením, že bin Ládin neexistuje.

Více zde:

„Kdyby byl Hájek jen filozofem, nic by se zřejmě nestalo, neboť svoboda slova se vztahuje i na něj. Jenomže patří k nejviditelnějším představitelům Kanceláře prezidenta republiky. Proto si jeho výroku všiml americký list Wall Street Journal a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg řekl, že ´už se dlouho tolik nenasral, protože Hájek urazil hlavu spřáteleného státu´," uzavírá Mfd s poznámkou, že dostat vyjádření od Hájka se deníku nezadařilo.

„Ostatně v souladu se svou filozofií v takovém deníkovém profilu asi ani vystoupit nemůže - vždyť ten reprezentuje to, co na médiích kritizuje," doplnil list.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

10:30 „Vítku, to nebylo dobrý.“ Rakušan před spaním pořádně uklouznul

Stovky muslimů v sobotu demonstrovaly v německém Hamburku na akci svolané islamisty a za pokřiků „Al…