Kladivo na podnikatele. Senátor protestuje proti novele, kvůli které budou muset sami dokázat, že nikoho nediskriminují

05.05.2019 18:31

Vláda se chystá novelizovat antidiskriminační zákon, v jehož rámci se výrazně rozšíří možnosti podání žaloby pro diskriminaci. Zaměstnavatelé mají z této novely velké obavy. A senátor Ivo Valenta jim dává za pravdu. Vláda podle něj připravila totální paskvil, který povede k diskriminaci podnikatelů.

Kladivo na podnikatele. Senátor protestuje proti novele, kvůli které budou muset sami dokázat, že nikoho nediskriminují
Foto: JK
Popisek: Senátor Ivo Valenta

Senátor Ivo Valenta nenechal nit suchou na připravované novele antidiskriminačního zákona, která má výrazně rozšířit možnosti podání žaloby pro údajnou možnou diskriminaci. Nelíbí se mu především možnost, že by zaměstnavatel musel dokazovat, že k žádné diskriminaci nedošlo.

„Návrh novely antidiskriminačního zákona je paskvilem nad paskvily. Aktivistům a obřím nátlakovým neziskovým organizacím by totiž umožnil za údajnou diskriminaci jednotlivců či skupin osob provádět takzvané veřejné žaloby. A teď to nejdůležitější. Žalobce by neprokazoval, že se trestný čin stal. Naopak – žalovaný by musel prokázat, že se nestal,“ zlobí se Valenta.

„Vždyť je to padlé na hlavu! Jak bude podnikatel prokazovat, že například nového manažera – muže, který ve finále získá přednost před starším uchazečem nebo ženou či osobou patřící do národnostních menšin, skutečně vybral podle jeho schopností, a ne proto, že chtěl diskriminovat ostatní uchazeče? To už se budou zaměstnanci bát vybírat nové zaměstnance podle skutečných potřeb firem?“ kroutí hlavou senátor.

Valenta nevidí důvod k dalšímu posilování vlivu aktivistických skupin, což tato novela přináší. Senátor o tom nepochybuje. Přitom považuje za mnohem důležitější, aby tyto aktivistické skupiny jednaly transparentně.

Obává se také, že žalobci klidně půjdou i do sporů, u kterých budou předpokládat, že je mohou prohrát. Nátlakové skupiny mají podle Valenty dost peněz, aby uhradily případnou prohru. Problém je v tom, že jde často o peníze z různých dotací, tedy z kapes všech daňových poplatníků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…