Klaus zase sepsul Evropu. Prý jí chybí rezolutní slovo k migraci, váhá a věci neřeší

25.02.2016 14:54

Evropa v otázkách migrační krize váhá, nereaguje a věci neřeší, řekl dnes novinářům v Brně bývalý prezident Václav Klaus. Podle něj chybí v Evropě rezolutní slovo k dnešní migraci. V pohledu na migraci se shodl s hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD), se kterým se v Brně setkal na krajském úřadě. Podle Haška selhávají evropské elity a řešení migrační krize nezvládají.

Klaus zase sepsul Evropu. Prý jí chybí rezolutní slovo k migraci, váhá a věci neřeší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exprezident Václav Klaus

Není možné nechat dál běžet krizi samospádem

Podle Klause nechává Evropa celou krizi běžet samospádem. "To prostě není možné. Evropě se musí říct, že takto to dál nejde, a pak hledat konkrétní kroky k zamezení. Nejde začínat malými technikáliemi a administrativními opatřeními, a přitom se tvářit, že je to bezvadná věc, že migrace pokračuje," zdůraznil Klaus.

Hašek se dívá na situaci stejně. "Evropská elita oddaluje summit od summitu globální a jasné finální doporučení, které by pomohlo vyřešit otázku migrační krize. Jsme toho svědky, zažívají to všechny regiony České republiky a okolní státy. Debatuji o tom s primátory a starosty z Dolního Rakouska, se slovenskými kolegy a vidíme to velmi podobnou optikou," uvedl Hašek.

Rakušané nemají to štěstí, co my

Připomněl, že do České republiky od loňska přišlo za rok asi 3500 migrantů. "Když jsme to zmiňovali kolegům z Dolního Rakouska, ptali se nás bez jakékoliv ironie, za který den to bylo. Číslo je přitom za celý rok, ale Rakušané nemají to štěstí. Migrantů je tam 100.000, samo sousední Dolní Rakousko musí tento problém řešit a řeší to z úrovně zemského hejtmana," řekl Hašek s tím, že chce zajistit bezpečnost na jižní Moravě.

Migrační krize dosáhla největší síly v minulém roce, kdy do Evropy přišly statisíce lidí ze zemí jako Sýrie, Irák, Afghánistán a další země. Většina z nich mířila do Německa, které mělo s přílivem mnoha lidí problémy stejně jako například Řecko, Rakousko a další státy. Nápor dalších uprchlíků se očekává s příchodem teplejšího počasí.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

11:22 „Aby nám EU neuchvátili extrémisti.“ Nerudová prozradila, proč chce do Bruselu

Jednotná v rozmanitosti. Motto, které EU používá už od roku 2000. Je ale i po 24 letech jednota skál…