Komentátor varuje šéfa lidovců Bělobrádka: Máte divoké sny, jenže...

25.05.2015 11:53

Staronový předseda křesťanských demokratů Pavel Bělobrádek na víkendovém sjezdu ve Zlíně vyhlásil ambiciózní plán. Rád by stranu dovedl k patnácti procentům hlasů v celostátních volbách a možná i k tomu, aby se stali stranou nejsilnější. Komentátor Miroslav Korecký k tomu v MF Dnes poznamenává, že je to odvážný plán, který ovšem má jeden až dva velké háčky.

Komentátor varuje šéfa lidovců Bělobrádka: Máte divoké sny, jenže...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Pavel Bělobrádek obhájil post předsedy.

Lidovci v posledních pěti letech téměř ukázali, že „zázraky existují“. Po svém pádu v roce 2010 dokázali pod novým vedením Pavla Bělobrádka a Mariana Jurečky uspět ve volbách do Senátu, v eurovolbách, předčasných parlamentních volbách a obecní volby v podstatě vyhrály, s ohledem na počet zastupitelů.

Na vlně těchto úspěchů možná delegáti chtěli slyšet o tom, které další je ještě čekají. Bělobrádek jim nabídl, že chce z KDU–ČSL udělat velkou stranu. To ovšem předpokládá, že osloví i liberálnější voliče, kteří mají problém s křesťanskou nálepkou.

„Pokud však mladý předseda dobře studoval historii své strany, jistě ví, že podobných pokusů v ní byla celá řada. Již zmíněný místopředseda Línek dokonce před lety pro tuto proměnu image KDU–ČSL na jednom interním partajním zasedání zavedl příznačný terminus technicus: odčernoprdelnění. Stydlivě zakrývat slovo „křesťanský“ v názvu strany typu KDU–ČSL je však dvojsečná zbraň,“ varuje autor. Bělobrádek by tak totiž mohl přijít o nejvěrnější věřící voliče na Moravě.

A pak je tu ještě jedna věc. Není jisté, zda by tento riskantní krok oslovil voliče například v severních Čechách. V Libereckém či Ústeckém kraji jsou křesťanští demokraté prakticky bezvýznamnou politickou silou. Změní to tandem Bělobrádek–Jurečka?

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

5:00 „Chalífát, konečné řešení pro Evropany.“ Proč veřejnoprávní TV opět zamlčela? Analytik na nohou

TÝDEN V MÉDIÍCH Dokud byl Pavel Tuleja rektorem Slezské univerzity v Opavě, nikoho jeho publikační č…