Krajský policejní ředitel začal v ČT couvat: Policisté nepostupovali v rozporu se zákonem

26.02.2015 23:02

Útok šíleného střelce prý trval maximálně minutu a půl, řekl pro ČT24 v pořadu Události, komentáře provozovatel restaurace Družba. Policejní složky však vnikly do objektu až skoro dvě hodiny potom. Dle ředitele krajské policie Jaromíra Tkadlečka však policie nechybovala, jelikož byla v domnění, že střelec má živé rukojmí.

Krajský policejní ředitel  začal v ČT couvat: Policisté nepostupovali v rozporu se zákonem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vozy policie ČR

"Zhruba hodinu deset probíhalo vyjednávání, a pokud vyjednáváme, nestřílíme, protože prioritu má zdraví rukojmích,“ řekl Tkadleček.

Redaktor se otázal, zda bylo správné, že se policisté stáhli, a Tkadleček odpověděl, že policisté postupovali podle nastalé situace a jelikož neměli potřebný výcvik, přizvali posily. "Policisté nepostupovali v rozporu se zákonem,“ dodal krajský ředitel policie. Doposud přitom tvrdil, že se zákonem, jakož i všemi ostatními předpisy, byli "v souladu".

Pachatel měl legální zbraň. V lednu šel na přezkum zbrojního povolení, kterým prošel, a v únoru ho policie dodatečně vyzvala k přezkoumání lékařského posudku, který již neproběhl, objasnil Tkadleček.

Klinický psycholog Radek Ptáček míní, že deset let, tedy období, které určuje délku platnosti zbrojního pasu, je extrémně velké pro potencionální změnu duševního stavu a s tím spojeného vztahu k potencionálnímu násilí.

Nebylo měsíce, kdy tento člověk neudělal přestupek v zákoně, uvedl starosta, avšak krajský ředitel policie argumentuje, že policii byl městem Uherský Brod doložen čistý rejstřík pachatele, na základě kterého mu byl prodloužen zbrojní průkaz.

Redaktor ČT24 položil otázku Tkadlečkovi, zda nebylo chybou, že včas neinformovali starostu Uherského Brodu, ten odpověděl, že to neumožňovala časová tíseň a že Policie ČR není podřízena městskému úřadu jako městská policie.

Hostem pořadu ČT24 Události, komentáře byl poté místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát, který si myslí, že by se měl prověřit celkový úkon a zásah policie při incidentu v Uherském Brodě, i přesto, že dle jeho slov se jejich úkon vešel do zákona, kvalitativně však neoslnil a dalo se v situaci určitě zachovat lépe. Zajímavostí dle něj také je, že zprvu starosta popisoval střelce jako člověka, o kterém nebylo skoro slyšet, poté však změnil rétoriku a uváděl, že šlo o občana, který nevynechal měsíc, ve kterém by nebyl policií vyšetřován.

Dle Bronislava Schwarze, místopředsedy sněmovního výboru pro bezpečnost, je už jen minimálně slušnost informovat starostu obce či města o aktuální bezpečnostní situaci, protože byl vybrán občany dané obce či města a je v něj tak vložená důvěra skrze občany. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…