Křeček hodnotil „skandální“ reportáž o uprchlících z Iráku. Jeho šéfka Šabatová zuří: Ať mlčí!

19.02.2016 14:00

Ombudsmanka Anna Šabatová nelibě nese vyjádření svého zástupce Stanislava Křečka, který se zastal televize Prima v kauze uprchlické rodiny a „přemalovaného chléva". Pan Křeček měl podle své šéfky raději držet jazyk za zuby. Teď totiž nelze vyloučit, že porušil zákon.

Křeček hodnotil „skandální“ reportáž o uprchlících z Iráku. Jeho šéfka Šabatová zuří: Ať mlčí!
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ochránkyně lidských práv Anna Šabatová na setkání s občany ve Valašském Meziříčí

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček ve vyjádření pro server iDnes.cz konstatoval, že televize Prima nepochybila, když přinesla reportáž o rodině pana G. Batta. Ten si minulý týden stěžoval, že v Česku může žít jen v případě, že dostane důstojné ubytování. Nechtěl by bydlet v žádné „přemalované stáji pro zvířata“.

Organizace Hate Free Culture přišla s prohlášením, že televize reportáž zmanipulovala a trvá si na svém i poté, co se pracovníci televize opakovaně ohradili. Křeček se ve vyjádření pro server iDnes.cz postavil na stranu televize a v podstatě vyjádřil pochopení i pro rodinu uprchlíků. Je na nich prý patrné, že to nejsou lidé zbídačení válkou. Zástupce ombudsmanky si také klade otázku, co rodině pana Batta pověděl Nadační fond Generace 21, že se rodina iráckých křesťanů do Česka vydala. Váleční uprchlíci to podle Křečka pravděpodobně nejsou.

Faktem je, že si na reportáž televize stěžovalo 17 senátorů a poslalo podnět na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání. Šabatová zdůrazňuje, že její zástupce nepřednesl stanovisko úřadu k celé kauze, ale jen své vlastní. Navíc mu vytkla, že vůbec mluvil, když o celé věci bude teprve jednat RRTV.

„Bez ohledu na obsah tohoto vyjádření je politováníhodné, že můj zástupce hodnotí celou kauzu veřejně v okamžiku, kdy je skupinou senátorů teprve podána stížnost Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, která má věc podrobně prošetřit. Hodnocení této kauzy nespadá do jeho agendy a bylo navíc učiněno pro médium, proti němuž stížnost senátorů směřuje,“ napsala ombudsmanka.

Nelze navíc vyloučit, že se někdo z aktérů obrátí na úřad Veřejného ochránce práv. Pokud se tak stane, projeví se v plné nahotě problematičnost Křečkova vyjádření. Úřad si totiž musí zachovat nestrannost.

„Je rovněž otázkou, zda konkrétním hodnocením problematické reportáže namísto Rady, jakožto úřadu k tomu povolanému, a dříve než tento úřad případ vůbec projednal, neporušil JUDr. Stanislav Křeček § 1 odst. 9, který nám oběma zakazuje zasahovat do činnosti úřadů jiným způsobem, než stanoví zákon o veřejném ochránci práv,“ upozornila Šabatová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

12:53 Úplně jinak. Reforma „slovenské ČT“ tak, jak se o ní nepíše

Na Slovensku je rušno kolem veřejnoprávních médií. „Největší likvidátoři svobody slova se dnes pasuj…