Krojované slavnosti v Senátu: Ivo Valenta oblékl kroj a apeloval na národní hrdost a kulturu

08.05.2016 11:50

REPORTÁŽ Valdštejnská zahrada v Senátu letos podruhé hostila Krojované slavnosti. Sobotní akce měla přiblížit tradiční folklorní zvyky jednotlivých regionů. Zpěv a tance v krojích během dne přitáhly stovky lidí. Slovácko, které zastupuje senátor Ivo Valenta, navíc připravilo stánky s ochutnávkou vína nebo regionálních uzenin. K vidění byly i fašankové zvyky obce Komňa, kde se narodil Jan Ámos Komenský.

Krojované slavnosti v Senátu: Ivo Valenta oblékl kroj a apeloval na národní hrdost a kulturu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Druhý ročník Krojovaných slavností ve Valdštejnské zahradě

„Jsme tu nejen proto, abychom si uvědomili, jak moc chceme a můžeme být hrdí na obec, město nebo oblast, kde máme svoje kořeny,“ vysvětlila při slavnostním zahájení moderátorka Radka Ehrenbergerová.

Předseda senátní stále komise pro rozvoj venkova Miroslav Nenutil v úvodu sdělil, že značnou zásluhu na vzniku Krojovaných slavnostní v Senátu má senátorka Milada Emmerová. „Před necelými dvěma roky za mnou přišly paní senátorky Emmerová a Terelmešová s tím, že když jsme komise pro venkov, bylo by dobré také podpořit tradice. Ony to řekly úplně jednoduše, že bychom měli ukázat Pražákům kroje z různých koutů republiky. Oslovily jsme kolegy a kolegyně v komisi, kterých se dalo dohromady pět nebo šest. Před rokem se uskutečnil první ročník a následně projevili zájem další kolegové, proto se slavnosti letos konají už celý den a regiony se tu mohou vždy prezentovat něčím charakteristickým nebo i ochutnávkou místních specialit,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz senátor Nenutil.

„Je to skvělý nápad, jak přiblížit senátory a jejich regiony lidem z Prahy, turistům i dalším senátorům navzájem, protože se známe jen, když sedíme v kvádru v senátní lavici a jsme tam spíše názoroví či političtí soupeři. Tady se poznáme jako normální lidé, kteří se dokážou bavit také o jiných věcech,“ uvedl slovácký senátor Ivo Valenta. Slavnosti jsou podle jeho slov hlavně ukázkou folkloru a místních tradičních zvyků.

Ten se během dne neostýchal a předvedl návštěvníkům třeba to, jak se tradiční starou metodou tluče máslo, které mohl každý ochutnat. Na pozvání kolegy senátora Jiřího Voseckého z České Lípy si později vyzkoušel i foukání skla.

„Morava se folkloru věnovala vždycky, dokonce i za totality nebo potom. Před revolucí to byl trošku jiný folklor, bylo to takové řízené. Různé shlukování bylo všeobecně nedovoleno a revoluce to takříkajíc odšpuntovala a lidé se k tomu začali navracet. Na Slovácku jsme se snažili tomu hodně pomoct v rámci nadace, sponzorovali jsme lidem kroje nebo hudební nástroje. I trošku na základě tohoto přispění začali vznikat a objevovat se řemesla výroby pentlí, krojů a lidé měli kam si jít pořídit nové výrobky. Dříve se to dědilo po generace z truhlice do truhlice a nebylo kde brát nebo opravovat,“ připomněl senátor Valenta.

Sám podle svých slov pochází z Valašska a kroje mu byly blízké i dříve. „Babička, děda, strejda a všichni kroje nosili, z mládí si to ještě pamatuji. V Rožnově pod Radhoštěm, odkud pocházím, je Valašské muzeum v přírodě a jeden ze spoluzakladatelů byl můj prastrýc Miloš Kulišťák, který tam zanechal svoji stopu a je tam pochovaný. Měli jsme k tomu blízko a naši rodinní příslušníci se střídali v různých funkcích ve zmíněném muzeu. Mám k tomu blízko, ale sám jsem nebyl ve folkloru aktivní, nezdědil jsem hudební sluch,“ prozradil na sebe Valenta.

Jaká je podle něho budoucnost a role folkloru do budoucna třeba i s ohledem na světové krize a stále ještě přítomné evropské trvání na multikulturalismu? Nakolik udržování folklorních tradic může přispět k zachování naší identity, abychom se „nerozpustili“ v pomyslném kotlíku jediné eurokultury? „Myslím, že v tom máte úplně pravdu. Chyba je dnes už v Evropské unii a naší vládě, kdy je tu multikultura, občanská sdružení napříč různými národy, podpora migrace a další věci. Tohle není prostě dobře. Promíchávání může mít nějaký svůj význam, ale kultura v regionech je základ. Musí to začít v rodině, ve městě a celém regionu. To je zapotřebí naší republice vrátit a bohužel se na to zapomíná. Posilování naší kultury je národní hrdost, která by tu měla existovat a nepustit to, nenechat se ničím potlačit a říkat ‚my jsme Evropané‘, to je hloupost. Žijeme v Evropě, ale žijeme České republice, která má určité tradice. Možná někteří činitelé a podivní lidé si říkají, že jsme Evropané a to je naše identita. Není. A jestli mají do Evropy přijít Turci, tak jaká identita? Vždyť to je úsměvné. Budeme mít slovácké kroje s tureckým kloboukem? To by bylo hrozné a to bych nechtěl,“ dodal Ivo Valenta.

Tradiční fašánkové zvyky ve Valdštejnských zahradách představil soubor z obce Komňa na Uherskohradišťsku pod vedením starostky Jany Křižkové. „Přivezli jsme do Senátu tradiční fašánkové zvyky v naší obci Komňa. Jedná se o fašankový tanec, který tančí čtyři skakúni, chlapci, kteří by vlastně měli jít k odvodu. Přivezli jsme kousíček fašánku se vším všudy, s maskami a ukázkou večerní zábavy pochovávání basy a posledním šavlovým tancem. Je to zvyk, který se u nás udržuje už několik staletí. Jde o nejslavnější den v naší obci, když se sjíždí lidé ze širokého okolí, aby poznali a zažili pocit být součástí toho fašanku,“ přiblížila starostka Komni Jana Křižková.

„Protože zastupuji žateckou chmelařskou oblast, u folklorních slavnostní nemůžeme chybět. Naší historickou jedinečností je chmel, produkty z chmele a pivo. Prezentujeme naši chmelařskou oblast, pivo a chmel jako vývozní artikl. Proto jsme tu,“ uvedla stručně lounská senátorka Zdeňka Hamousová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…