Krym? To bylo podle ústavy. Redaktor ČT dnes slyšel od hosta něco, co slyšet nechtěl

16.07.2018 14:25

Trump se k partnerům choval jako k vazalům, zcela nediplomaticky. A Krym? To je hotová věc, nemluvě o tom, že odtržení od Ukrajiny proběhlo podle ukrajinské ústavy. To řekl Jaromír Novotný z Diplomatické akademie, když byl hostem ČT24 v rámci reportáží ze summitu Trumpa s Putinem.

Krym? To bylo podle ústavy. Redaktor ČT dnes slyšel od hosta něco, co slyšet nechtěl
Foto: Facebook D. Trump
Popisek: Donald Trump

Novotný souhlasí, že vztahy Ameriky a Ruska jsou opravdu špatné, ale nemyslí si, že jsou na samotném dně. A nemyslí si ani, že by Rusko bylo v izolaci. Co naopak připouští, je, že by summit dvou prezidentů mohl vyvolat rozkol v euroatlantické alianci. Trump se prý totiž na předcházejícím summitu NATO ke svým partnerům choval jak k podřízeným. Podle diplomata prý tak přenesl jazyk, který se používal pouze v zákulisí, na veřejnost. Novotný si také myslí, že Donald Trump tlačí Rusy k větší spolupráci s Čínou.

Anketa

Kdo je lepší člověk?

hlasovalo: 11595 lidí

Rusko prý bere tento summit jako potvrzení faktu, že bylo uznáno jako globální hráč. Trump podle něj uznává jen Rusko a Čínu, EU jako celek ignoruje. Sankce na Rusko prý nefungují, donutily je naopak k důležitým reformám. Podle Novotného byly sankce chyba. A zpochybňuje i to, že Rusové zabrali Krym. Referendum prý proběhlo podle krymské ústavy, která umožňovala tomuto poloostrovu vyhlásit nezávislost.

Podle Novotného je Krym hotová věc a nikdo ho od Ruska už neodpáře. Proces, jakým k tomu došlo, popisuje takto: „Krym se přihlásil k Rusku a Rusko ho přijalo.“ Odmítl srovnání se Sudetami, protože Sudety nebyly autonomní oblast, zatímco Krym ano. Měl vlastní ústavu i prezidenta a to bylo zakotveno i v ukrajinské ústavě, tvrdí diplomat.

Novotný má za to, že momentálně na světě není jiné pravidlo než právo silnějšího. A chtěl by, aby se Trump s Putinem dohodli a nějaká zavedli. Myslí si, že Trump by s Putinem mohli hovořit o Sýrii, Ukrajině nebo Severní Koreji, popřípadě obnovit horkou linku mezi Washingtonem a Moskvou.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…