Levicový aktivista měl zapalovat policejní auta, ve vazbě se domáhal veganské stravy. Soud mu dal za pravdu, je to prý projev svědomí

01.02.2019 9:56

Jako na jistou kuriozitu by se dalo dívat na případ muže, který se letos bude muset před soudem zodpovídat z několika možných trestných činů. Je jím levicový aktivista Lukáš Borl, který je obžalován mj. kvůli zapalování policejních vozů. Přesto ale už jednu soudní bitvu vyhrál, když poslal k soudu Ministerstvo spavedlnosti za to, že ve vazbě nedostával veganskou stravu. V tomto sporu se justice postavila na jeho stranu, byl prý zkrácen na svých právech, informoval server Lidovky.cz.

Levicový aktivista měl zapalovat policejní auta, ve vazbě se domáhal veganské stravy. Soud mu dal za pravdu, je to prý projev svědomí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vězení, ilustrační foto

Ve vazbě byl Borl od září 2016 do dubna 2017. Obviněn byl hned z několika trestných činů; z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, poškození cizí věci a vydírání. Policie ho také ztotožňuje s údajnou anarchistickou tzv. Sítí revolučních buněk.

Když se však po zatčení dostal Borl do cely litoměřické věznice, požádal o veganskou stravu – což je prý životní postoj, jehož základ spočívá v odmítnutí jíst stravu ze všech živočišných produktů. Toto jeho přání však vyslyšeno nebylo. Náklady na veganskou stravu by se podle vedení věznice nevešly do finanční kalkulace, současně by prý takový pokrm nesplnil nutriční požadavky dané předpisy.

Věznice zajistila Borlovi alespoň stravu vegetariánskou, která však některé živočišné produkty obsahuje. Aktivista to ale chápal jako ponižování. Z toho důvodu půl roku po propuštění na svobodu podal žalobu. „Chtěl docílit prý toho, aby Vězeňská služba přestala porušovat právo veganů na veganskou stravu, tedy porušování práva na svobodu svědomí a myšlení,“ uvedla jeho advokátka Zuzana Candigliota.

Borlovo podání skončilo u Obvodního soudu pro Prahu 2. Instance při rozhodování vycházela ze zákona o výkonu trestu. V něm stojí, že věznice při poskytování stravy musí v rámci svých možností přihlížet k náboženským a kulturním zvyklostem pachatelů. Soud tak postavil veganství na úroveň kulturní tradice a Borlovi dal za pravdu.

Soudce Ondřej Růžička upozornil, že potřebné produkty pro veganskou stravu měla vězeňská kuchyně k dispozici. Odmítl tak argument ministerstva, že veganské jídlo je dražší. Resort svou pozici coby žalované strany delegoval na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Úřad verdikt soudce Růžičky neakceptoval, loni v prosinci podal odvolání. Nyní případ projedná Městský soud v Praze, který zatím spis neobdržel.

Původní zdroj ZDE

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…