Lidé budou volit podle stran, ne osobností, míní politologové

18.05.2019 6:15

Lidé se u voleb do Evropského parlamentu (EP) budou rozhodovat primárně podle svých stranických preferencí, na konkrétních osobnostech tolik záležet nebude. Kandidátkami mohou ale zamíchat preferenční hlasy. ČTK to řekli oslovení politologové. Dosavadní kampaň považují za mdlou a stereotypní, většina stran se shoduje na hlavních tématech a menší nemají takový potenciál zaujmout. Navíc subjekty do kampaně nechtějí vložit větší množství peněz, uvedli politologové.

Lidé budou volit podle stran, ne osobností, míní politologové
Foto: Radim Panenka
Popisek: Evropský parlament ve Štrasburku

Podle Petra Kanioka z brněnské Masarykovy univerzity nemají proti politikům výraznější šanci na úspěch například doktoři či profesoři. Jde zejména o to, jak je známá tvář kandidáta. „Vzpomeňme například úspěch Vladimíra Železného při prvních volbách. Pokud jde o preferenční hlasy, které mohou kandidátkami zamíchat, posuny lze očekávat právě u těch stran, které ‚dovnitř‘ schovaly známé tváře – nepřekvapil by mě tak třeba posun Alexandra Vondry na kandidátce ODS,“ uvedl. Bývalý ministr zahraničí či obrany je na 15. místě listiny občanských demokratů.

„Voliči budou hlasovat primárně na základě domácích stranických preferencí, profese kandidáta tudíž nemá podle mne vliv. Skoro určitě se nestane, že dejme tomu volič TOP 09 dá hlas ANO, protože na jeho kandidátce najde nějakého doktora,“ poznamenal Josef Mlejnek z katedry politologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ani Petr Just z Metropolitní univerzity v Praze by úspěch jednotlivých profesí nepřeceňoval. „Na rozdíl od voleb komunálních či sněmovních,“ doplnil.

Kaniok i Mlejnek považují kampaň za mdlou. Podle Kanioka je to způsobeno kombinací několika faktorů. Na velká témata, jako jsou migrace, eurozóna či brexit, mají podle něj relevantní strany podobný názor. „Menší témata, jako je například dvojí kvalita potravin či reforma EU (po té ostatně také volají svým způsobem všichni), nemají dostatečný mobilizační potenciál,“ doplnil. Strany jsou podle něj také finančně vyčerpané, jelikož voleb je mnoho a volby do EP pro ně nejsou volbami prvního řádu.

„V kampani zatím upoutala pouze Babišova čepice. Je to celé mdlé, frázovité, strany spíš sázejí na stereotypy, které voliči o EU mají. Navíc je na kampani vidět, že strany do ní nechtějí dát moc peněz,“ uvedl Mlejnek. Justa kreativitou nejvíce zaujala kampaň TOP 09 a Starostů a nezávislých (STAN) variací na scénu z Pelíšků.

Podle Kanioka i Justa budou skokanem voleb pravděpodobně Piráti, kteří neobhajují žádný mandát. „Tam je potenciál na cca čtyři mandáty,“ uvedl Kaniok. Šanci získat křesla má podle obou i SPD. „Pokud se straně podaří zmobilizovat své skalní voliče. Pokles čekám u ČSSD a KSČM, polepší si ODS a ANO. Plus minus o jeden až dva mandáty dolů půjdou KDU-ČSL a koalice TOP 09 a STAN, tam bude hodně hrát roli zájem voličů o volby. Ale u těch predikcí to je hodně – s výjimkou Pirátů a SPD – s rezervou,“ doplnil Kaniok.

Volby do EP se v Česku uskuteční 24. a 25. května. Češi rozhodují o 21 europoslancích, kandidátky jsou jednotné pro celou republiku. Před pěti lety získaly ANO, ČSSD a TOP 09 se STAN po čtyřech europoslancích, KDU-ČSL a KSČM po třech europoslancích, ODS dva a Svobodní jednoho.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…