Lidi cestující z Rumunska čeká od pondělí test, nebo karanténa

01.08.2020 7:12

Lidé, kteří přicestují do Česka z Rumunska, se musí od pondělí hlásit příslušné krajské hygienické stanici a absolvovat test na covid-19, nebo podstoupit karanténu. ČTK o tom dnes informovalo Ministerstvo zdravotnictví. Nově budou mít povinnost dokládat test také zaměstnanci ze Španělska. Naopak nízké riziko nákazy je nově v Tunisku, od pondělí tak při návratu z této země neplatí žádné povinnosti.

Lidi cestující z Rumunska čeká od pondělí test, nebo karanténa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

„Ze seznamu zemí s nízkým rizikem nákazy v pondělí vypadne Rumunsko, Tunisko se na něj naopak zařadí,“ uvedlo ministerstvo.

Zaměstnavatelé musí vyžadovat negativní test na covid-19 od zaměstnanců z Bulharska, Portugalska, Lucemburska, Švédska, Rumunska a od pondělí také od zaměstnanců ze Španělska. Výsledek testu musí být z území ČR a nesmí být starší čtyř dnů. „Toto pravidlo platí rovněž pro země neuvedené na seznamu s nízkým rizikem výskytu onemocnění covid-19, což je většina zemí mimo Evropskou unii. Týká se také státních příslušníků těchto zemí, kteří pobývali déle než 12 hodin v posledních 14 dnech na území těchto států,“ upozornilo ministerstvo. Dodalo, že pokud test nepředloží, není možné je pustit do provozoven a na pracoviště daného zaměstnavatele.

„Nutnost mít negativní test na covid-19 ze strany zahraničních pracovníků z některých zemí je reakcí na zvýšené počty případů nákazy, ke kterým u zahraničních pracovníků dochází,“ uvedl resort.

Přestože ve všech zemích EU mimo Rumunsko nyní panuje nízké riziko nákazy, státy však evidují stejně jako ČR lokální ohniska. V nich je podle ministerstva zvýšené epidemiologické riziko. Pokud by se epidemiologická situace zhoršila, zejména pak ve Španělsku, Švédsku, Bulharsku a Portugalsku, mohly by být podle ministerstva tyto státy v krátké době vyřazeny ze seznamu států s nízkým rizikem nákazy.

„Ministerstvo zdravotnictví také s účinností od pondělí 3. srpna umožňuje cizincům, je-li vstup v zájmu České republiky a potvrdí-li to dopisem příslušný ministr, nejen krátkodobé, ale i delší pobyty, což se týká zejména zahraničních sportovců,“ uvedlo tiskové oddělení.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…