Lidi od Topolánka? Noviny po skončení sjezdu KDU-ČSL vytáhly něco, co podle nich může být pro lidovce problém

25.05.2015 7:21

Rozdílem pouhých osmi hlasů uhájil post prvního místopředsedy KDU-ČSL ministr zemědělství Marian Jurečka. Na sjezdu lidovců, který o víkendu probíhal ve Zlíně, to část delegátů vysvětlovala tím, že omylem popletla způsob hlasování, a 66 hlasů pro Jurečku tak propadlo. Jiní ale interpretovali neplatné lístky jako varování. Upozorňují na to dnešní Lidové noviny.

Lidi od Topolánka? Noviny po skončení sjezdu KDU-ČSL vytáhly něco, co podle nich může být pro lidovce problém
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji

Připomínají, že předseda strany Pavel Bělobrádek dlouhodobě upozorňuje, že nechce být v čele partaje navěky. Dosud byl neotřesitelným aspirantem na Bělobrádkova nástupce ministr zemědělství Marian Jurečka. Toho ale v posledních měsících oslabily dohady kolem státní podpory biopaliv. „Ožehavé téma vzal do své gesce, čímž se dostal do palby kritiků Andreje Babiše,“ uvedl list. Podle něj mezi Bělobrádkem a Jurečkou sice stále panují dobré vztahy, ale Bělobrádek se v poslední době přiblížil ambicióznímu místopředsedovi sněmovny Janu Bartoškovi. Ten je považován za spojence Bělobrádkova tábora. Jedním z pojítek je prý kontakt na Bělobrádkovu spolupracovnici z Úřadu vlády a bývalou důležitou spojku Mirka Topolánka Gabrielu Kloudovou. Tu označil list za „pohlednou blondýnu“, která společně s Martinem Schmarczem zpovzdálí sledovala průběh sjezdu KDU-ČSL.

Podle deníku Kloudová i Schmarcz neodmyslitelně patřili k éře expremiéra Topolánka, kterému pomáhali například s projevy či sjezdovou diplomacií ODS. „Zejména Kloudová v minulosti vyvolávala určité kontroverze, když byla například spatřena na večírcích s pražskými lobbisty nebo když před dvěma lety kandidovala ve sněmovních volbách za hnutí Hlavu vzhůru,“ podotkl list.

Kandidát na prvního místopředsedu strany Miroslav Rovenský ve svém projevu varoval, že spolupráce s kontroverzními poradci či marketéry může stranu volebně poškodit. „Nedopusťme bujení těchto nešvarů,“ hřímal před delegáty sjezdu.

Podle deníku ale spolupráce nových a talentovaných politiků jakými prý jsou Bělobrádek i Bartošek s těmito vlivnými zákulisními figurami dává smysl. V nebezpečném terénu vysoké politiky lze prý brzy snadno uklouznout a právě lidé jako Kloudová nebo stranický sponzor Luděk Sekyra tyto nástrahy znají. „Riziko spočívá v tom, aby se z těchto ‚průvodců‘ nestali obchodníci s mocí,“ varuje list.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…