Máme moc veteránů, tvrdí ministerstvo obrany. Někteří posloužili vlasti jen málo

17.02.2013 11:28

V Česku roste počet válečných veteránů. Ministerstvo obrany proto chystá legislativní změnu, která by získání statusu veterána a výhod s ním spojených ztížila. Mise, jež vojáci absolvují, by se mohly rozdělit na více a méně nebezpečné. Vojáci by v nich měli strávit víc dní. Sdružení válečných veteránů se ale plány resortu nelíbí. Zprávu přináší server Týden.cz.

Máme moc veteránů, tvrdí ministerstvo obrany. Někteří posloužili vlasti jen málo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čeští vojáci vracející se z mise v zahraničí

"Dochází k výraznému růstu počtu válečných veteránů, kteří se tak stávají potenciálními poživateli výhod poskytovaných ministerstvem, přestože jejich zásluhy mohou být naprosto minimální či zcela nulové," uvedlo ministerstvo v  novele zákona o válečných veteránech, kterou předložilo do připomínkového řízení. Status veterána, jenž si zasluhuje úctu, tak ve společnosti oslabuje, což není dobře.

V tuto chvíli jsou za veterány, mimo účastníků druhé světové války na straně spojenců, považováni muži a ženy, kteří vykonávali službu v ozbrojených konfliktech nebo v mírových operacích, a to nepřetržitě alespoň po dobu 30 kalendářních dnů. Ministerstvo navrhuje, aby se napříště mise rozlišovaly a to na mise v místě ozbrojeného konfliktu, mise v regionu se zhoršenou bezpečnostní situací a další mise. Na misi první kategorie by byl status veterána získán teprve po devadesáti dnech. Na misi druhého typu by byl status veterána získán teprve po 360 dnech.

Resort by navíc ušetřil. V tuto chvíli může veteránům poskytovat příspěvek na stravování nebo na lázeňský pobyt.

Sdružení válečných veteránů nabízí jinou cestu

Veteráni v zásadě souhlasí s tím, že získání tohoto statusu je dnes příliš snadné, ale s ministerstvem se rozchází v pohledu na to, jak lze tento stav napravit.

"Příčinu této devalvace však nevidíme v benevolentním nastavení podmínek délky služby v ozbrojených konfliktech či zahraničních misích na rizikových územích, ale v rozšíření definice válečného veterána na civilní osoby a účastníky třetího odboje," konstatuje Sdružení ve svém stanovisku, které má on-line deník TÝDEN.CZ k dispozici. Proti prodloužení doby pobytu na misi pro získání statusu veterána sdružení nic nenamítá, nelíbí se mu však dělení misí na více a méně nebezpečné.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…