Metelesku blesku je z estonštiny, tvrdila Bobo. Novináři pátrali až na velvyslanectví

05.10.2013 6:07

Jana Bobošíková, vůdčí postava volebního bloku Hlavu vzhůru, důrazně odmítla, že by jí vedení kandidáti zneužili autorská práva Zdeňka Svěráka k sousloví "metelesku blesku". Její slova vyvolala zájem novinářů, kteří k ověření estonského původu hlášky zalistovali ve slovnících. A když nic nezjistili, rozhodli se zavolat samotnému velvyslanci pobaltské země.

Metelesku blesku je z estonštiny, tvrdila Bobo. Novináři pátrali až na velvyslanectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková předsedkyně volebního bloku Hlavu vzhůru

„Nemyslíme si, že pan Svěrák je majitelem duševních práv na výraz metelesku blesku. Ten výraz je z estonštiny a já nevidím jediný důvod, proč bychom měli panu Svěrákovi něco platit. To by mu mohli občané platit za jméno Humpolec,“ řekla Jana Bobošíková v diskuzním pořadu TV Barrandov Témata Týdne - ROZHODNĚTE VOLBY. Podle ní totiž i název města Humpolec Svěrák zpopularizoval ve svém filmu Marečku, podejte mi pero, ovšem nevymyslel jej. Uvádí to zpravodajství internetového deníku Týden.

Ing. Jana Bobošíková

  • Předsedkyně strany Suverenita
  • mimo zastupitelskou funkci

Bobošíková tak podle svých slov spor se Svěrákem, který se kvůli zmíněnému sousloví obrátil na soud, proto považuje za naprosto absurdní a nechápe, proč se vede.

Slova šéfky volebního bloku se rozhodla prověřit ve slovnících redakce deníku iDNES. Podle ní slovní spojení „metelesku blesku“ z filmu a Úlehlova popěvku nezná ani jediný estonsko-český slovník. Jana Bobošíková ale podle serveru výslovně uvedla meteleskum blesku. Tento výraz přeci jenom najít lze. Internetový překladač při překladu z estonštiny uvádí, že to znamená „úroveň členství.“ Ovšem při zpětném zadání „úrovně členství“ tentýž program nabídne dva estonské výrazy, které s meteleskum blesku nikterak nesouvisí, píše se v deníku.

Redakce se tedy pokusila tvrzení Jany Bobošíkové ověřit na estonském velvyslanectví. „Není to z estonštiny,“ odpověděl prý sám velvyslanec Lembit Uibo.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…