Mezinárodní ostuda Miloše Zemana? O průšvihu s Číňany píše globální magazín

19.03.2018 11:21

Miloš Zeman a jeho spolupracovníci plní přední stránky zahraničních médií, která se věnují návštěvě Vratislava Mynáře, Martina Nejedlého a Jaroslava Tvrdíka v Číně s cílem zjistit více o zatčení šéfa energetického gigantu CEFC Jie Ťien-minga, který zároveň působí jako prezidentův poradce.

Mezinárodní ostuda Miloše Zemana? O průšvihu s Číňany píše globální magazín
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý a Jiří Ovčáček

Cesta Mynáře a Nejedlého do Číny zaujala vedle těch českých i zahraniční média. „Zprávy o vyšetřování šéfa CEFC z důvodu údajného korupčního jednání vyvolaly obavy v České republice, kde společnost investovala do několika projektů. Mimo jiné ve finanční skupině J & T , do pivovaru Lobkowicz, fotbalového týmu Slavia Praha či několika pražských hotelů,“ píše Reuters s tím, že vztahy s Čínou se staly v prvním volebním obdobím pro Zemana jedním z klíčových bodů.

„Do Číny Mynář s Nejedlým cestoval z pověření prezidenta,“ cituje Reuters z textové zprávy, kterou agentuře poslal Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a připomíná, že Jie Ťien-ming působí také jako prezidentův poradce. Podle Reuters také s oběma spolupracovníky hlavy státu cestoval zástupce šéfa CEFC pro Evropu Jaroslav Tvrdík. Čínská strana uvedla na dotaz Reuters, že o návštěvě této trojice v zemi nemá žádné informace.

Návštěva spolupracovníků prezidenta v Číně neunikla ani americkému magazínu Foreign Policy, že Praha možná bude měnit svůj postoj k Číně. „Společnost, v jejímž čele stojí Jie Ťien-ming, se rozhodla vytvořit si z České republiky svoji základnu pro svůj byznys v Evropě. Stalo se tak v roce 2015 a loni CEFC udělala krok k tomu stát se velkým globálním hráčem, když koupila za 9,1 miliardy dolarů podíl v ruském gigantu Rosneft.“

„Problémy Jie Ťien-minga se zákonem zvýšily v Praze obavy z možných následků pro čínské investice a prezident Zeman coby hlavní propagátor utužování vztahů s Pekingem vyslal s cílem zjistit situaci přímo do Číny své dva nejbližší spolupracovníky,“ zmiňuje Foreign Policy s tím, že prezident vždy nebyl takovým příznivcem čínských investic. „V roce 1996 se posmíval politikům, kteří usilovali o čínské investice. Řekl, že někteří chtějí ve své horlivosti podstoupit plastickou operaci a nechat si udělat šikmé oči.“

Trojice spolupracovníků Zemana odcestovala do Číny v úterý a v sobotu se vrátila zpět do České republiky. Po přistání na Letišti Václava Havla se však setkání s novináři vyhnuli a více o jejich misi zatím neprozradil ani prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Ten pouze přislíbil, že v tomto týdnu se veřejnost i média dozvědí víc. Pokud by se prokázalo, že Zemanův poradce Jie Ťien-ming se dopustil protizákonného jednání, s největší pravděpodobností by o svoji pozici v prezidentském týmu přišel.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

8:59 „Vážná věc.“ Co o Ficovi prohlásil Pavel? Analytik se vrátil před atentát

TÝDEN V MÉDIÍCH O slovenském premiérovi řekl český prezident, že jeho vítězství ve volbách je zklamá…