Michael Romancov: Pozor na Putina. Je jako Arabové. Frustrovaný z toho, že svět není podle něj

07.05.2015 8:46

Nad snahami současného Ruska vrátit se do ztracené pozice světové velmoci se v dnešních Hospodářských novinách zamýšlí politický geograf z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Michael Romancov.

Michael Romancov: Pozor na Putina. Je jako Arabové. Frustrovaný z toho, že svět není podle něj
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Přiznává, že hlavním architektem současného světa jsou Spojené státy. Jejich hospodářská síla mimo jiné umožnila vznik OSN, Světové banky či Světové obchodní organizace. „To vše jsou americké projekty, které Washington vytvořil a následně nabídl či vnutil zbytku světa,“ podotkl.

Podle něj jen Sovětský svaz, který za vítězství ve druhé světové válce „zaplatil především krví“, si část světa „zvládl urvat pro sebe“. Tak vzniklo bipolární uspořádání. Když bylo Rusko ve studené válce poraženo, neocitlo se v pozici vyvrhele jako Německo po prohrané druhé světové válce, ale v pozici jakéhosi „privilegovaného pohrobka“.

Určitou dobu se zdálo, že Moskva se dokáže adaptovat podobně jako Čína a Indie

Podle Romancova se po určitou dobu zdálo, že Moskva se na nové podmínky dokáže adaptovat podobně jako Čína a Indie. „A stane se svébytnou, avšak do globálně propojeného světa integrovanou mocností. Místo toho se však prezident Putin, pravděpodobně někdy na sklonku svého druhého funkčního období, rozhodl, že vrátí svět tam, kde už byl, tedy do stavu, kdy se o všem podstatném rozhodovalo jen na lince Moskva–Washington,“ tvrdí Romancov.

Připouští, že se obyčejným Rusům nežilo nikdy lépe než nyní. Ale ruské politické elity jsou frustrovány tím, že Rusko už není to, co býval SSSR. Podle Romancova je Putin reprezentantem revizionistické mocnosti, která se na základě 70 let starého krveprolití dožaduje návratu na velmocenské výsluní.

V závěru Romancov uvádí, že ruský vládce je mírou frustrace z toho, že se svět neřídí podle jeho vůle, podoben části elit arabského světa. Ale na rozdíl od radikálních kazatelů, kteří hlásají nenávist v mešitách západních měst, má Putin na své straně evropské komunisty a nově i pravicové radikály. „To je největší nebezpečí, jemuž Evropa od konce druhé světové války čelí, a 70. výročí je ideální příležitostí si to připomenout!“ uzavírá své zamyšlení Michael Romancov.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…