Migranti jako zbraň: Erdogan možná zaútočí na Řecko přes ně

10.09.2020 11:20

Mezi Řeckem a Tureckem to v posledních několika týdnech vře. Vedou spory o ložiska zemního plynu na dně Středozemního moře ve vodách, které Řecko považuje za své. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal však najevo, že v průzkumu ložisek hodlá pokračovat. Nebude si přitom lámat hlavu smlouvami uzavřenými v minulosti. A jako svého druhu zbraň může využít i migranty. Jenže ani Řekové nespí a posilují svou obranu. Proti Turecku - partnerovi v NATO.

Migranti jako zbraň: Erdogan možná zaútočí na Řecko přes ně
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: NATO - Turecko

Řecko a Turecko sedí na sudu prachu, který hrozí explozí. Země, které jsou partnery v NATO, se dostaly do sporu kvůli počínání Turecka, které provádí průzkum ložisek zemního plynu v oblasti vod Středozemního moře, které Řecko považuje za své. Turecko posílá k řeckým břehům i vojenská plavidla a prozatím naznačuje, že nehodlá s průzkumem ložisek přestat.

Čtvrteční MF Dnes s odvoláním na německý list Die Welt upozornila, že turecký prezident Recep Erdogan v této souvislosti nemusí spoléhat jen na vojenskou sílu. Může využít i migranty. Turecké autobusy ostatně už jedno navezly migranty a uprchlíky k hranicím s Řeckem, aby jim usnadnily cestu do EU. Řekové však zareagovali rázně. Posílili ostrahu hranic a migranti a uprchlíci se po nějakém čase vrátili do Turecka.

Erdogan už dal najevo, že poruší v minulosti uzavřené mezinárodní smlouvy, pakliže se mu to hodí. „Turecko má dost sil k tomu, aby roztrhalo nemorální mapy a dokumenty, které mu byly vnuceny,“ prohlásil.

Teoreticky by mohl porušit také dohodu s EU, že udrží migranty na území Turecka, když z EU dostane finanční prostředky, aby o lidi bylo postaráno, a poslat migranty znovu na řecké hranice.

„Proto Řekové teď vyzbrojují svou armádu, která už je ve stavu pohotovosti. Navýšit svou bojovou sílu chtějí nákupem francouzských stíhaček Rafale a nejméně jedné francouzské válečné lodě. A Turci nezůstávají pozadu. Podle webu Foreign Policy se chystá Ankara objednat z Ruska další protiraketové systémy S-400,“ uvedl list.

Erdogan se v této souvislosti obrátil i na předsedu Evropské Rady Charlese Michela a podle agentury Reuters konstatoval, že spor mezi Řeckem a Tureckem chápe jako test EU, zda dokáže být nestranná a spravedlivá.  

„Prezident Erdogan vyzval instituce EU a členské země, aby se chovaly odpovědně a byly spravedlivé, nestranné a objektivní ve všech regionálních otázkách, zejména ve východním Středomoří,“ poznamenal prezident Evropské rady. Dodal, že představitelé EU budou situaci ve Středozemním moři řešit na jednání 24. a 25. září.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…