Ministr Mládek se na Dole Paskov setká s odboráři i vedením OKD

01.04.2014 6:32

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) se dnes na Dole Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku spolu s vládním zmocněncem pro Moravskoslezský a Ústecký kraj Jiřím Ciencialou setká s vedením OKD, odboráři a zástupci vedení kraje. Mohl by tam představit návrh doporučení pro vládu, jak řešit situaci v dole, jemuž hrozí zavření.

Ministr Mládek se na Dole Paskov setká s odboráři i vedením OKD
Foto: OKD
Popisek: OKD

Před měsícem ministr při návštěvě regionu řekl, že možností je, že by těžební firma OKD provozovala Důl Paskov až do konce roku 2016 a pak by nastal jeho útlum se státní podporou.

Společnost OKD, která čelí velkým ekonomickým potížím, loni v září oznámila, že Důl Paskov zavře. Důl je podle firmy ztrátový a zřejmě už nebude konkurenceschopný. Zástupci firmy tehdy sdělili, že ponese-li náklady útlumu jen OKD, zavře důl k 31. prosinci 2014. Letos v lednu zástupci vlády a OKD podepsali memorandum, na jehož základě vznikla pracovní skupina, jež analyzovala situaci a proveditelnosti opatření, která by umožnila poskytnout OKD státní podporu.

V Dole Paskov, který tvoří lokality Staříč a Chlebovice, pracuje zhruba 2500 lidí. Celá společnost OKD má přes 12.000 zaměstnanců. OKD patří společnosti New World Resources (NWR) se sídlem v nizozemském Amsterodamu, kterou téměř ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala.

V Dole Paskov je ještě 20 milionů tun kvalitního černého uhlí

Odboráři s uzavřením dolu od počátku nesouhlasili. V podzemí je podle nich ještě minimálně 20 milionů tun kvalitního černého uhlí, proto chtěli, aby firma pokračovala v těžbě, nebo důl jen zakonzervovala. Znamenalo by to udržovat jej v takovém stavu, aby se v něm mohlo v budoucnu zase těžit.

Důl Paskov je posledním funkčním dolem v ostravské části ostravsko-karvinského revíru. Oproti dolům na Karvinsku je tam těžba kvůli horším podmínkám technologicky náročnější i finančně nákladnější. Sloje jsou tam totiž nižší, přístup k nim je podstatně těžší, hůř se tam větrá a je tam vyšší teplota.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…