Ministr Ťok ujišťuje: Zajistíme provoz mýta i bez firmy Deloitte

07.04.2016 11:57

Ministerstvo dopravy dokáže zabezpečit provoz mýtného systému od roku 2017 i bez společnosti Deloitte. ČTK to dnes řekl ministr Dan Ťok (za ANO). Zakázku na poradenství při přípravě mýtného tendru zadalo ministerstvo dopravy firmě Deloitte Advisory vloni na podzim bez výběrového řízení. Zrušení kontroverzní zakázky potvrdil předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj. Koncem roku vyprší smlouva na provoz mýtných bran se společností Kapsch a Deloitte úřadu pomáhal se zajištěním výběru mýta po skončení této zakázky.

Ministr Ťok ujišťuje: Zajistíme provoz mýta i bez firmy Deloitte
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Na setkání do Pardubic přijel také ministr dopravy Dan Ťok

„Smlouva s Deloitte splnila účel a firma v podstatě již ukončila svou činnost v rámci přípravy JŘBU (jednacího řízení bez uveřejnění) na další provozování mýtného systému,“ řekl ČTK Ťok. Ministr sice s názorem antimonopolního úřadu nesouhlasí a zadání zakázky bez soutěže za protiprávní nepovažuje, rozhodnutím ÚOHS se ale ministerstvo řídit bude.

Antimonopolní úřad plnění zakázky zakázal v prvoinstančním rozhodnutí už letos v lednu, nyní rozhodnutí úřadu potvrdil i jeho předseda. Podle ÚOHS nebyly splněny právní podmínky proto, aby ministerstvo mohlo vynechat vypsání řádného výběrového řízení. Podle úřadu navíc resort dopravy současně uzavřel smlouvu, aniž uveřejnil oznámení o zahájení zadávacího řízení, ačkoliv podle zákona měl povinnost oznámení uveřejnit.

Zadání zakázky za zhruba 52 milionů korun bez soutěže Ťok dlouhodobě hájí nedostatkem času na klasické výběrové řízení. „Já tady hasím obrovský požár. Nevýběr mýta znamená (výpadek) 25 milionů korun denně, za rok je to téměř deset miliard korun,“ uvedl Ťok koncem loňského října, když na nestandardní postup úřadu poukazovala Transparency International. Postup ministerstva kritizoval i předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD), který kvůli němu nařídil vypracování přísnějších podmínek pro uzavírání smluv bez řádné soutěže.

Prostřednictvím mýtných bran se mýtné v Česku vybírá na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. Za více než devět let provozu se na mýtném vybralo 70 miliard korun. Za stavbu a provoz systému stát firmě Kapsch a jeho subdodavatelům vyplatil ke konci loňského roku zhruba 18 miliard korun bez DPH.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

17:01 Macronův sen o míru během olympiády. Hoffman tuší, proč nevyjde

POHLED IVANA HOFFMANA Sprnová olympiáda v Paříži se Emmanuelu Macronovi zdá vhodnou příležitostí, ab…