Ministři si vodí do úřadů své známé, rozčilloval se u Drtinové místopředseda KAN

03.10.2013 20:17

Přijetí zákona o státní službě, zrušení daňových rájů v rámci EU, Ústav pro studium totalitních režimů by neměli řídit politici, ale nejlepší historici. To jsou některé z priorit Klubu angažovaných nestraníků, které v pořadu Interwiev Daniely Drtinové představil místopředseda tohoto subjektu Jiří Domlátil.

Ministři si vodí do úřadů své známé, rozčilloval se u Drtinové místopředseda KAN
Foto: ReproFoto. ČT
Popisek: Daniela Drtinová

Zákon o státní službě by měl podle Domlátila skoncovat se současnou praxí, kdy si každý nový ministr s sebou přinese do úřadu své známé. „To je velká chyba. Měli by to být alespoň odborníci v oboru,“ uvedl.

Byl by také pro tvrdé tresty těch, kteří by své podřízené nutili provádět nezákonnosti: „Jestli by se zjistilo, že někdo zneužívá postavení, aby vyhodil odborníka, který neudělá nic špatného, ale odmítne se podřídit špatnému rozhodnutí, tak by takoví vedoucí pracovníci měli být tvrdě trestáni.“

Klub angažovaných nestraníků by rovněž bojoval proti daňovým rájům v rámci EU. Podle Domlátila by se evropská legislativa měla změnit. Firmy, které by svá sídla přesunuly do daňových rájů, by měly v zemi, kde působí, doplácet rozdíl mezi zdejšími daňovými sazbami a daněmi v daňových rájích.

 V reakci na poslední výroky Václava Klause by nebyl pro vystoupení ČR z EU. „Měli bychom problémy jak s vývozem, tak s cestováním atd. Je fakt, že ty věci, které nás trápí, jsou relativně maličkosti,“ uvedl Domlátil. Evropská unie podle něj bude silnější, když každý do EU začleněný stát bude samostatný a zachová si svá specifika. „Pokud dám všem členům co největší svobodu, tak ten celek funguje daleko líp. Podobně jako kolektiv na pracovišti,“ podotkl Domlátil.

 Zachoval by Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR), protože má svůj smysl.  Radu ÚSTR by měli obsazovat historici, kteří mají určitý kredit,  nikoliv politici, jako je tomu dosud.

Domlátil se vyslovil proti zavedení školného na veřejných vysokých školách. „Z historie víme, kolik geniálních vědců vyšlo z chudých poměrů. Bránit jim finanční bariérou by nebylo dobré,“ argumentoval.

Naznačil, že KAN je proti zdravotnickým poplatkům. „Snižují důstojnost lékařů i pacientů,“ řekl s tím, že když už se jednou poplatky zavedou, lze počítat už jen s jejich zvyšováním. „Dali bychom přednost tomu, aby se platilo vyšší zdravotní pojištění,“ uvedl. Podle něj by vyšší zdravotní pojištění měli platit hlavně lidé, kteří žijí rizikově nebo kteří podceňují prevenci.

KAN by podle Domlátila mohl spolupracovat s Pirátskou stranou nebo s KDU-ČSL. Naopak vyloučil spolupráci s KSČM.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …