Mládek bude jednat s Babišem o míře zvýšení těžebních poplatků

05.11.2014 9:07

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) bude pro příští rok požadovat maximálně dvojnásobné navýšení poplatků z těžby uhlí. Vyšší nárůst by poškodil těžební průmysl, uvedl v tiskové zprávě. O nastavení těžebních poplatků bude dnes jednat s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), jenž chtěl původně poplatek zvýšit desetinásobně. Nyní těžaři odvádějí 1,5 procenta z tržní ceny uhlí.

Mládek bude jednat s Babišem o míře zvýšení těžebních poplatků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

„Abychom mohli vyloučit riziko ztráty pracovních míst a další negativní dopady, nemělo by navýšení v roce 2015 překročit dvojnásobek dnešní hodnoty," uvedl Mládek. O dalším navyšování je možné jednat napřesrok, poplatky by totiž podle něj měly růst postupně, nikoliv skokově. Zároveň poukázal na to, že se dosud vláda neshodla na energetické koncepci a surovinové politice státu.

S plánem změnit poplatky za těžbu nerostů přišlo letos v dubnu Ministerstvo financí. To tehdy současný systém označilo za nevýhodný pro stát. Od změny si slibovalo zvýšení příjmu státu o více než 3,6 miliardy korun. Například u hnědého uhlí počítal původní návrh s nárůstem poplatků na desetinásobek, u ostatních komodit pak se zdvojnásobením procentních sazeb úhrady s respektováním desetiprocentního stropu.

I Mládek v polovině října předpokládal výraznější navýšení poplatků, které by do rozpočtu přineslo zhruba miliardu korun. „Tato dodatečná jedna miliarda by generovala zvýšení poplatku za těžbu hnědého uhlí na 4,5násobek," uvedl tehdy. Hnědouhelné společnosti však i tuto výši označují „obtížně stravitelnou".

Novela určí, komu vybrané peníze půjdou

Návrh na zvýšení těžebních poplatků obsahuje novela horního zákona, kterou v současnosti připravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě dohody stran vládní koalice. „Chtěl bych zdůraznit, že to není iniciativa mého ministerstva," uvedl v říjnu Mládek. Podle něj se poplatky nezvýšily od roku 1992, určité navýšení si proto dokáže představit.

Novela by také měla upravit, komu peníze vybrané z poplatků z těžby půjdou. V současné době jde 75 procent obcím a 25 procent státu. Podle Ministerstva průmyslu a obchodu má nová úprava ponechat obcím zhruba stejný „balík" peněz. Peníze, které se vyberou navíc, mají jít do státního rozpočtu. V loňském roce získaly obce z poplatků zhruba 450 milionů korun a státní rozpočet 150 milionů korun. Ze samotné těžby hnědého uhlí šlo obcím asi 200 milionů Kč a státu 66 milionů korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

17:30 Zakázaná akce dvojky Konečné vyjasněna. A je to ještě vážnější

Po zrušené akci ve Starém Plzenci vystoupil právník Ondřej Dostál, číslo 2 na europarlamentní kandid…