Motivujeme lidi, aby šetřili, vykládal ministr Brabec v rádiu

23. 2. 2016 18:28

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu byl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Motivujeme lidi, aby šetřili, vykládal ministr Brabec v rádiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Richard Brabec v pořadu OVM

„Když jsme oficiálně žádali polskou stranu o vyjádření k rozšíření hal, tak nám řekli, že o ničem nevědí,“ uvedl ke kauze polských skleníků, jejichž světlo obtěžuje občany. „Problém bude vyřešen tehdy, nebude-li světlo obtěžovat občany. Prozatím to ztlumili,“ dodal. Technickým řešením je podle něj však jedině zastínění. Skleníky v současné době vydávají světlo jako stotisícové město. V Česku ani Polsku však zatím neexistuje žádná legislativa, která by regulovala světelný smog. Jako řešení vidí Brabec mimo jiné bojkot výrobků dané společnosti. „Pevně ale věřím, že dojde k dohodě s firmou,“ sdělil Brabec.

Labské údolí u Děčína a louky u Přelouče. Tyto dvě lokality mimo jiné vláda odmítla dát na seznam chráněných území, i když je požaduje Evropská komise. „Převládl názor, že tam jsou jiné veřejné zájmy. Nezabralo zdůvodnění, že by ty ostatní zájmy byly slučitelné,“ odvětil však Brabec. V případě, že Evropská komise nebude s naším stanoviskem souhlasit, je podle Brabce možné, že nás vyzve ke zdůvodnění, až následně by nás mohla dokonce dát k Evropskému soudnímu dvoru. „V okamžiku, kdyby se zde nepovedlo obhájit naše argumenty, hrozila by citelná pokuta,“ sdělil. 

Dalším tématem rozhovoru byl odpadový zákon. „V souvislosti s novelou zákona obce protestují, neboť se obávají, že budou muset vzrůst poplatky pro občany,“ řekl Brabec. V odpadovém zákonu je totiž navrženo navýšení skládkovného, které nyní činí 500 Kč/t, má vzrůst až na 1 800 Kč/t. Podle Brabce však dramatický nárůst na občana nebude tak veliký. Zároveň obhajoval známkový systém, který je podle něj motivační. Lidé si musejí zakoupit známku a následně jim je teprve popelnice s odpadem vyvezena. Uvedl také Mikulov, kde město váží odpad. „Motivují tak lidi, aby šetřili. A nemáme informace, že by v okolí města přibývaly černé skládky,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do  křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

15:23 Lžete a jste negramotní. Sotva ministr školství usedl do křesla, začal nadávat učitelům. Ti teď žádají, aby zase rychle odstoupil

Stanislavu Štechovi se jen pár dní po nástupu do čela ministerstva školství podařilo popudit proti s…