Na pád Nečasovy vlády prý doplatí Alexandr Vondra

08.07.2013 8:24

Vládu Miloš Zeman jmenuje ve středu. Ale už teď se uvažuje o tom, jaké personální změny s Rusnokovým kabinetem přijdou. Neobsazená místa jsou například ve Vojenském zpravodajství a je také třeba jmenovat řadu velvyslanců. Jedna věc je však podle Hospodářských novin jistá: Alexandr Vondra se nestane velvyslancem v Izraeli.

Na pád Nečasovy vlády prý doplatí Alexandr Vondra
Foto: eu2009.cz
Popisek: Exministr Jan Kohout

Je několik klíčových funkcí,o jejichž obsazení bude vláda brzy rozhodovat. Hospodářské noviny upozorňují, že kauza Nagyová ve svém důsledku zanechala neobsazené posty ve dvou strategických úřadech, a to ve Vojenském zpravodajství a ve Správě státních hmotných rezerv. Tyto úřady mají nyní v čele pouze pověřené vedení. Jsou jimi zástupci obviněných šéfů Milana Kovandy a Ondreje Páleníka.

Nová ministryně spravedlnosti Marie Benešová prý zase může udělat personální změny ve vedení státního zastupitelství. Ta však tuto variantu zatím popírá. „Žádné personální změny neplánuji,“ říká Benešová. Jenže spekulace o nich pramení z nedávné kritiky špiček státního zastupitelství v souvislosti s případem Nagyová a tří rebelujících poslanců ODS.

Výběr diplomatů je v rukou vlády a prezidenta

Poradu s poslanci zákon nežádá v případě výběru šéfa civilní rozvědky, Úřadu pro zahraniční styky a informace. Hospodářské noviny píší, že právě v civilní rozvědce se chystala změna ředitele. Podle HN se mluvilo o Tomáši Pojarovi, který je v současnosti velvyslancem v Izraeli. Nyní prý ale nic nenasvědčuje tomu, že by se Pojar chystal domů. „V Izraeli není třeba v této chvíli střídat velvyslance,“ řekl Hynek Kmoníček. Právě on nyní za prezidenta jedná s Ministerstvem zahraničních věcí o velvyslancích.

Diplomacie je jednou z oblastí, kde dojde k obsazování významných funkcí. V této chvíli se jedná o velvyslancích do Ruska a na Slovensko, kam jsou Milošem Zemanem prosazováni Vladimír Remek a Livia Klausová. Nové velvyslance by mělo mít také Rakousko, Čína a Polsko. Právě velvyslance může prezident s vládou jmenovat zcela bez spolupráce se sněmovnou a noviny uvádí, že nový šéf diplomacie Jan Kohout dal najevo vstřícnost k návrhům Hradu.

Ještě před pádem Nečasovy vlády se hovořilo o tom, že v Izraeli bude výměna velvyslanců, poznamenávají HN. Měl tam údajně zamířit exministr obrany Alexandr Vondra. Podle slov Hynka Kmoníčka však můžeme usuzovat, že k této výměně nedojde.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…