Na soud se obrátí také prezidentský kandidát Dlouhý

26.11.2012 17:55

Uchazeč o prezidentský úřad Vladimír Dlouhý v pondělí potvrdil, že se kvůli pátečnímu vyřazení z prezidentské volby obrátí na Nejvyšší správní soud. Kromě údajně chybného výpočtu neplatných podpisů, na který upozornil už v pátek, prý jeho tým zjistil nesrovnalosti i v ministerské kontrole podpisů. Dlouhý to uvedl v tiskovém prohlášení, informuje ČTK.

Na soud se obrátí také prezidentský kandidát Dlouhý
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Ministerstvo vnitra v pátek nepustilo Dlouhého, šéfku Suverenity Janu Bobošíkovou a senátora Tomia Okamuru do prezidentské volby. Podle vnitra měli příliš chybných údajů na nominačních peticích, které tak snížily počet podpisů pod předepsanou hranici 50.000.

Právníci našli ve způsobu kontroly podpisů závažné nedostatky

Dlouhý bezprostředně po oznámení avizoval, že si na postup úřadu bude stěžovat u Nejvyššího správního soudu. Kromě sporného výpočtu podílu neplatných hlasů v peticích v pondělí přidal i další důvody své žaloby. "Právníci našli ve způsobu kontroly podpisů i další závažné nedostatky. Dnes jsme začali kontrolovat jednotlivé chyby, které nám ministerstvo vnitra vytklo a i tam jsme našli nesrovnalosti. Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta," uvedl Dlouhý.

Podpisy ministerstvo prezidentským kandidátům vyřazovalo kvůli tomu, že šlo buď o duplicitní údaje, případně signatáře nenalezlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství. Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům.

Na soud se obrátí Dlouhý i Okamura. Bobošíková zatím podala návrh ministerstvu

Na soud se chce kvůli vyřazení z prezidentské volby obrátit i Okamura. Bobošíková se rozhodla jít nejprve cestou návrhu ministerstvu vnitra, což podle ní umožňuje zákon. V pondělí vnitro vyzvala, aby opravilo "zjevné chyby".

NSS bude muset řešit spor odmítnutých kandidátů s ministerstvem vnitra o způsob výpočtu neplatných hlasů. Stěžují si na to, že je ministerstvo vypočítalo chybně, když z petice vyřadilo součet procentuálních podílů neplatných hlasů, které odhalilo ve dvou kontrolách. Mělo prý tyto podíly zprůměrovat. Okamura i Dlouhý nyní poukazují i na chyby při ověřování konkrétních podpisů v peticích. Prezidentští kandidáti, které nenominovali zákonodárci, potřebují 50.000 podpisů k tomu, aby mohli být do prezidentské volby registrováni.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

5:00 „Magdo Vášáryová, tak se vám to líbí?“ Ivan Vyskočil se neudržel. Účtuje za Fica

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Atentát na slovenského premiéra. Šokující zpráva! Média podsouvají…