Na vládu se po pádu sněmovny vrací zákon o válečných veteránech

04.11.2013 17:48

Na jednání vlády se opět vrací zákon o válečných veteránech, který už jednou kabinet projednal. Mezitím se ale rozpustila sněmovna a norma proto míří do Strakovy akademie podruhé. Pokud ji vláda schválí, bude se jí zabývat nové složení dolní komory Parlamentu. Zákon prodlužuje dobu, kterou musí voják strávit v oblasti válečného konfliktu, aby měl nárok na postavení veterána. Nárok na něj ale kromě vojáků a policistů budou moci mít i stále častější civilní účastníci mezinárodních vojenských misí.

Na vládu se po pádu sněmovny vrací zákon o válečných veteránech
Foto: Hans Štembera
Popisek: vláda, ilustrační foto

Novelu v květnu projednal dnes již neexistující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS). Norma počítá s tím, že nutná doba strávená v krizové oblasti se trojnásobně prodlouží až na 90 dní. Na shodné postavení veterána by měli mít ale také nárok ti, kdo stráví v zahraničních operacích s nižší mírou nebezpečnosti a ohrožení celkem nejméně 360 dní. Podle nyní platného zákona, který se vztahuje jen na vojáky a policisty, stačí k uznání ze válečného veterána, aby měl dotyčný za sebou 30 dní v ozbrojeném konfliktu či mírové operaci po roce 1945.

Do misí také v současnosti stále častěji jezdí policisté a také civilní zaměstnanci Ministerstva obrany

Zákon tak nebere ohled na fakt, že v armádě slouží profesionálové, kteří často na typicky tříměsíční mise například do Afghánistánu odjíždí v pravidelných rotacích a někdy se do práce v krizové oblasti opět vrací. Nerozlišuje ani různou míru nebezpečnosti nasazení ve zcela odlišných oblastech.

Do misí také v současnosti stále častěji jezdí policisté a také civilní zaměstnanci Ministerstva obrany. Občanští odborníci například pomáhají s rekonstrukcí státní správy či hospodářství v krizových oblastech nebo se účastní mezinárodních pozorovatelských misí. Mezi civilisty je často také zdravotnický personál vojenských základen, tlumočníci a další experti.

Novela také reflektuje, že nyní platí zákon o třetím odboji a nárok na postavení veterána mají též někteří lidé podle tohoto zákona. Nová úprava stanoví, že v určitých situacích může být do domova péče o válečné veterány přijat veterán i se svou manželkou či družkou.

Novodobých armádních misí se už ale zúčastnilo téměř 26.000 vojáků

Jako váleční veteráni jsou uznáváni také účastníci bojů za osvobození z let 1939 až 1945, kteří bojovali v československé zahraniční či ve spojeneckých armádách. Jde například o partyzány, odbojáře či účastníky povstání, kteří byli zraněni.

Veteráni mají nárok na příplatky k důchodu, lázně a rekreaci a další výhody. Novodobí účastníci z misí mohou mít při odchodu z armády nárok na větší výsluhový příspěvek či šanci navštěvovat rekvalifikační kurzy.

Novodobých armádních misí se už ale zúčastnilo téměř 26.000 vojáků, někteří byli v několika, či se vraceli do stejné mise. Obrana předpokládá, že podmínky stanovené zákonem dosud splňuje zhruba 15.000 lidí. Výpočty ukazují, že v roce 2030 bude asi 11.600 lidí, kteří budou novodobými veterány v seniorském věku, a budou tak zřejmě potřebovat péči v podobném rozsahu, jako je nyní poskytována veteránům z druhé světové války.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …