Ne, Babiši, jste ve střetu zájmů. EU ostřeluje Česko

12.11.2020 12:43

Evropská komise i nadále sveřepě trvá na tom, že premiér Andrej Babiš (ANO) stále ovládá holding Agrofert, čímž porušuje evropskou i českou legislativu. Vyplývá to z klíčového rozboru Evropské komise ke střetu zájmů, jenž nyní po roce dorazil do Česka. Píše o tom iRozhlas.cz.

Ne, Babiši, jste ve střetu zájmů. EU ostřeluje Česko
Foto: Repro Facebook
Popisek: Andrej Babiš ve svátek promlouvá k národu

Evropská komise podle všeho nyní požaduje kontrolu dalších dosud neprověřených projektů koncernu, protože Česko má podle auditorů v předcházení střetu zájmů závažné nedostatky. V dopise, kde Evropská komise shrnuje své dosavadní závěry auditního šetření, doslova kritizuje, že Česko konfliktní situaci příliš neřeší. "Pan Babiš ovládá společnosti ze skupiny Agrofert," píše se ve shrnujícím dopise. 

Anketa

Je v České republice zbytečně moc restaurací?

80%
20%
hlasovalo: 13086 lidí

Komise jej zaslala ministerstvu pro místní rozvoj 22. října. Jde o osm stran, které navazují na auditní šetření. Dokument má dohromady 198 stran příloh, jež podrobně rozebírají odhalená pochybení. 

Premiér Babiš však dlouhodobě trvá na tom, že Agrofert neovládá ani neřídí. "Dlouhodobě a opakovaně tvrdím, že střet zájmů nemám a kvůli údajnému střetu zájmů nebude Česká republika vracet žádné peníze," nechal se slyšet. S tím však úplně komise nesouhlasí, neboť v dokumentu uvádí, že veškerá unijní podpora, kterou tuzemské úřady Agrofertu za poslední tři roky přikleply, byla přidělena neoprávněně.

Například podle bývalého eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera by měl Babiš Agrofert vložit do takzvaného slepého fondu. Ten však v Česku není možný. Další Oettingerovou radou, které Babišovi dal již v roce 2018, bylo, aby přestal pobírat dotace či odstoupil z čela vládní rady pro eurofondy.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …