Nečas přijme Romy ve Strakovce. Poprvé

10.06.2012 10:50

Vedení Celostátní asociace Romů ČR se chystá v pondělí za premiérem Petrem Nečasem (ODS). Rádo by s ním jednalo o cestě, která by vedla k účinnému řešení problémů romské menšiny. Asociace už dřív uvedla, že by uvítala, kdyby měl premiér i romského poradce a v úřadu vlády měl problematiku Romů na starosti člověk s pravomocemi.

Nečas přijme Romy ve Strakovce. Poprvé
Foto: ParlamentníListy.cz
Popisek: Romský sjezd v Brně

Nečas se tak s představiteli Romů sejde u sebe v úřadu zřejmě poprvé. Romskou delegaci přijme odpoledne ve Strakově akademii. „Nejdeme se v žádném případě hádat, ale domlouvat se, jak by se dala situace řešit. Nabízíme pomocnou ruku,“ řekl ČTK místopředseda asociace Stanislav Daniel.  Za premiérem se vypraví předseda organizace Vladimír Galbavý, místopředsedové Cyril Koky a Daniel a další člen vedení Miroslav Malík.

Podle Daniela by romská delegace s předsedou vlády ráda mluvila o co nejvíce oblastech - tedy o vzdělávání, školství, zdravotnictví, sociální problematice i o pohledu společnosti na Romy. I když se ještě před pár dny zdálo, že kvůli břeclavskému případu romským představitelům leží na srdci nejvíc otázky bezpečnosti, podle místopředsedy asociace se situaci podařilo uklidnit.

Na Břeclavsku vzrostlo napětí mezi Romy a ostatními obyvateli po údajném napadení patnáctiletého chlapce. Zraněný hoch uvedl, že na něj zaútočili zřejmě Romové. Vše si ale vymyslel a úraz si způsobil sám, jeho matka se pak Romům omluvila.

Mezitím do města zamířili extremisté a konala se tam dvoutisícová demonstrace na chlapcovu podporu, zněla kritika soužití s Romy. „Někteří lidé možná teď i změnili názor. Napětí ale může kdykoliv a kdekoliv zas eskalovat,“ míní Daniel. Loni se vyhrotily vztahy třeba na Šluknovsku.

Až třetina Romů žije v ghettech

V Česku by mohlo podle odhadů být asi čtvrt milionu Romů. Zhruba třetina z nich žije v takzvaných ghettech. Před šesti lety odborníci napočítali takových míst, kde je většina dospělých bez práce a rodiny jsou závislé na dávkách, kolem 300. Podle vedení agentury pro sociální začleňování poznatky z terénu ukazují, že teď by takových lokalit mohlo být už o stovku víc.

Problematika Romů spadá pod vládní zmocněnkyni pro lidská práva Moniku Šimůnkovou. Asociace Romů kabinet koncem dubna vyzvala k vytvoření funkce zvláštního zmocněnce pro romskou menšinu.

„Neměl by to být jen řadový pracovník bez pravomocí. Nějaký člověk, který bude podřízený vládní zmocněnkyni, nic neřeší. Ta funkce by měla být důstojná a respektovaná. Další úředník by situaci nezměnil,“ míní Daniel. Podle vedení asociace by také pomohlo, kdyby měl premiér i romského poradce.

Celostátní asociace Romů ČR vznikla loni na podzim. Chce hájit zájmy menšiny, propojit romské organizace a být partnerem pro vládu a úřady. K členům patří i známé romské osobnosti.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…