Nečas slíbil úplatek, tvrdí policie a namáčí do případu šéfy ČEZu a drah

18. 6. 2013 11:17

V korupční aféře, která stála za pádem vlády, údajně figurují také šéfové ČEZu a Českých drah. Se spolupracovnicí bývalého premiéra Janou Nagyovou telefonicky hovořili o možných postech pro rebelující poslance. Má to vyplývat z textu obvinění Nagyové a dalších čtyř politiků, které na webu zveřejnil deník E15. V obvinění je též "natvrdo" řečeno, že premiér Nečas nabízel úplatek.

Nečas slíbil úplatek, tvrdí policie a namáčí do případu šéfy ČEZu a drah
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Nagyová a Roman Jurečko

Anketa

Co se má dít dál?

hlasovalo: 2837 lidí

Text obvinění bývalé vrchní šéfky kabinetu premiéra Jany Nagyové, Romana Bočka, Ivana Fuksy, Marka Šnajdra a Petra Tluchoře naznačuje, že k pěti obviněným politickým prominentům mohou přibýt i další jména.

Tato část obvinění, kterou má E15.cz k dispozici, se týká kauzy někdejších rebelů ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra, kteří výměnou za složení poslaneckých mandátů získali lukrativní posty ve státních firmách.

Nagyová a Boček jako spojky

Vyšetřovatelé v dokumentu doslova tvrdí, že "předseda vlády České republiky a poslanec Poslanecké sněmovny Petr Nečas nejméně ode dne 18. 9. 2012 dal slib prostřednictvím Jany Nagyové a Romana Bočka poslancům Petru Tluchořovi, Marku Šnajdrovi a Ivanu Fuksovi poskytnutí této formy úplatku".

Šnajdr tak získal místo v dozorčí radě společnosti Čepro, v souvislosti s kauzou přes svého advokáta vzkázal, že se svého postu vzdá. Fuksa zasedl v představenstvu Českého aeroholdingu. v případě Tluchoře se spekuluje o tom, že působí v energetické skupině ČEZ, což ale obě strany popírají.

Z materiálu také vyplývá, že Nagyová měla působit na šéfa Českých drah Petra Žaludu, aby se Roman Boček stal členem představenstva ČD. Poslanec Petr Tluchoř měl být podle zachyceného odposlechu faktem, že Boček byl zvolen, neobyčejně potěšen a měl tuto skutečnost nazvat prvním rozumným a vstřícným krokem v celé věci.

Šéf ČEZu je také jedním z aktérů

Podle textu policie, který je zveřejněn na webu E15.cz, se v odposleších Jany Nagyové objevilo i jméno šéfa společnosti ČEZ Daniela Beneše. Ten v rozhovoru ze září loňského roku Nagyové podle vyšetřovatelů řekl, že ho "napadlo, aby (premiér Nečas) přijal jejich požadavky - pro toho funkce v NKÚ, pro toho VZP. Na to Nagyová uvádí, že oni se o tomto nechtějí bavit, že chtějí hrát na tu ideovou čistotu," stojí v dokumentu.

Vyšetřovatelé uvádějí v odůvodnění, že v lednu 2012 zahájili vyšetřování náměstka Vrchního státního zastupitelství v Praze Libora Grygárka pro podezření z trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby a také pražských lobbistů Romana Janouška, Tomáše Hrdličky, Ivo Rittiga a Jiřího Tomana.


Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/udalosti/dokument-ktery-vedl-k-padu-vlady-klicove-sdeleni-obvineni-999187#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

18:51 Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Zimola sepsal nový program ČSSD

Vzhůru do hospod, na fotbal a na vesnické tancovačky! Exhejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola sepsal…