Někdejší vlivný evropský politik naložil Trumpovi. Odstoupení od íránské jaderné dohody je prý katastrofa

23.05.2018 13:08

Někdejší německý ministr zahraničí Joschka Fischer se obává válečného konfliktu s Íránem a vyčítá Donaldu Trumpovi, že odstoupil od jaderné dohody. Americký prezident podle jeho názoru ničí světový řád, který vybudovali jeho předchůdci.

Někdejší vlivný evropský politik naložil Trumpovi. Odstoupení od íránské jaderné dohody je prý katastrofa
Foto: ČT
Popisek: Íránský prezident Hasan Rúhání

„Osobně nechápu, proč to americký prezident udělal. Odstoupení od jaderné dohody s Íránem bude mít katastrofální důsledky. Mnohem větší, než jsou zmiňovány v aktuálních komentářích,“ říká Fischer, který se jako jeden z mála vrcholných evropských politiků stavěl v roce 2003 rezervovaně ke vstupu do Iráku. Dnes je však situace ještě mnohem dramatičtější. Stažením Američanů z dohody se zvyšuje nebezpečí vojenského střetu mezi Izraelem a Íránem.

Právě invazi do Iráku považuje Fischer za prapůvod současných problémů na Blízkém východě. „K současnému zvýšení vlivu Íránu v oblasti přisel již v roce 2003 tehdejší americký prezident Georg W. Bush a američtí neokonzervativci. Ke vzestupu Islámského státu potom přispěl kolaps Iráku,“ říká levicový německý politik, který se dále vyjadřuje k současným vztahům mezi Evropou a Spojenými státy americkými.

Celý rozhovor v angličtině je ZDE.

„Zažíváme novo éru vzájemných vztahů a úzké transatlanické vazby již nelze považovat za samozřejmost. Donald Trump zcela záměrně ničí světový řad, který byl vybudován jeho předchůdci,“ tvrdí autor nedávno vydané knihy The Descent of the West. Fischer mimo jiné na jejích stránkách píše, že vliv Západu se postupně snižuje. „A mimo jiné za tento stav může především oslabení transatlantických vazeb.“

Ačkoli je Fischer po pokračování jaderné dohody s Íránem, nevěří, že by mohla fungovat bez Spojených států. „Íránský ministr zahraničí a evropští představitelé sice tento týden avizovali, že mají zájem pokračovat dál, ale příliš růžově bych to neviděl. Neumím si představit, že by to mohlo fungovat bez Američanů. Mnoho německých společností jsou závislé na americkém trhu. Jsem velmi skeptický k tomu, že by dohoda mohla dál fungovat.“

Přes kritiku Trumpa Fischer připouští, že měl izraelský premiér Benjamin Netanjahu pravdu, když obvinil na základě předložených důkazů od tajné služby Mossad Írán ze lží o jeho jaderném programu. „V podstatě ale neřekl nic nového. Věděli jsme dávno předtím, že Teherán chce vlastnit jadernou bombu. Ostatně Íránci nejsou zdaleka jediní. O to samé usiluje Saúdská Arábie i Turecko a civilní jaderný program najdete i v jiných zemích Blízkého východu,“ uzavírá Fischer.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…