Nemáte v prohlášení těžební limity, kritizují ekologové vládu za nesplněné sliby

15.02.2014 10:56

Ekologové kritizují vládu za to, že nedala do programového prohlášení zachování těžebních limitů. Hnutí Duha a Greenpeace uvedla, že koaliční lídři selhali navzdory četným deklaracím, že severočeská města a vesnice před rozšiřováním uhelných dolů ochrání. Kabinet Bohuslava Sobotky prý splnil jen tři úkoly z deseti, které po jeho jmenování zveřejnily ekologické organizace.

Nemáte v prohlášení těžební limity, kritizují ekologové vládu za nesplněné sliby
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Aktivista z Greenpeace přelézá plot Úřadu vlády

„Jsme hluboce zklamáni postojem předsedy vlády Bohuslava Sobotky k ochraně severočeských obcí ohrožených rozšiřováním uhelných dolů. Podle našich informací to byl bohužel osobně pan premiér, kdo vetoval opakovaný návrh ministra životního prostředí (Richarda) Brabce (ANO), aby vláda domovy místních lidí před velkorypadly ochránila. Tisíce obyvatel Horního Jiřetína, Černic, ale i Litvínova tak budou žít dál v nejistotě," uvedl energetický expert Greenpeace ČR Jan Rovenský.

Kladně ekologové hodnotí například návrh na přípravu zákonů o odpadech a snižování závislosti na fosilních palivech nebo zlepšení kvality ovzduší.    Kromě závazku k efektivnějšímu čerpání peněz z evropských fondů přibyl v programovém prohlášení za ekologii záměr ustanovit centrálního regulátora v oblasti vodovodů a kanalizací. Vláda chce rozhodnout o efektivním, jednotném a jednoduchém systému regulace v rámci Energetického regulačního úřadu. Zároveň doplnila termín u dlouho očekávané novely zákona o odpadech - do poloviny roku 2016.

Do stejné doby se také zavázala, že připraví Strategii pro přizpůsobení se změně klimatu v ČR. Z prohlášení proti původním záměrům však vypadlo obnovení sanace starých ekologických zátěží prostřednictvím konkrétních a zcela transparentních projektů.

Aktivisté se snažili přimět ministra Brabce, aby do prohlášení přidal i ochranu divočiny v NP Šumava. Vládní dokument ale péči o přírodu a krajinu opomíjí. „Jen zcela nedostatečně zmiňuje ochranu orné půdy před zastavěním, ačkoli zákonnou ochranu vláda slibovala v koaliční dohodě," uvedl programový ředitel Hnutí Duha Vojtěch Kotecký. Ministr už před dvěma týdny ČTK ale řekl, že to, že není šumavský park v prohlášení, neznamená, že by se problém neřešil. Slíbil, že jeho první cesta povede právě na Šumavu, v plánu má i přípravu zákona a nového plánu péče.

Vláda v pátek rozeslala své programové prohlášení všem poslancům a prezidentovi Miloši Zemanovi. Poslanci budou mít čtyři dny na to, aby si materiál před úterním hlasováním o důvěře vládě prostudovali. Jednání sněmovny se zúčastní i prezident.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…