Neměli jsme říkat, že nebudeme brát uprchlíky, míní lidovecký europoslanec

07.12.2017 15:44

Žaloba, které nyní Česká republika a další země čelí kvůli svému postoji k přerozdělování žadatelů o azyl, nebyla nutná a země jí mohla určitými drobnými kroky předejít. Myslí si to český europoslanec za KDU-ČSL a předseda právního výboru europarlamentu Pavel Svoboda. Věc ale podle něj není ještě uzavřena a určité vstřícné kroky bude možné učinit i nyní. Informuje o tom ČTK.

Neměli jsme říkat, že nebudeme brát uprchlíky, míní lidovecký europoslanec
Foto: Daniela Černá
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda na sjezdu.

„Za největší chybu považuji usnesení české vlády o tom, že žádné uprchlíky brát nebudeme. Tím jsme bohužel komisi nedali jinou možnost, než na nás žalobu podat,“ poznamenal Svoboda.

Evropská komise dnes po měsících prodlevy poslala Česko, Polsko a Maďarsko k unijnímu soudu kvůli jejich trvajícímu odmítání plnit právní závazky související s jednorázovým mechanismem přerozdělování žadatelů o azyl z Itálie a Řecka. Země přes opakované výzvy komise nesplnily svou povinnost, aby každé tři měsíce do programu, kde ještě zbývá převzít několik tisíc osob, nabízely volná místa.

Podle Svobody se dala žaloba očekávat. „Česká republika měla prokázat aspoň minimální účast a solidaritu, a ne se hned proti kvótám takto radikálně vymezovat. Slovensko se zachovalo daleko pragmatičtěji. Víme, že kvóty nejsou ideální řešení, ale nikdo nic jiného a lepšího nevymyslel,“ dodal europoslanec. Je podle něj třeba obnovit dialog s Evropskou komisí a hledat smírné řešení. Místopředseda komise Frans Timmermans dnes uvedl, že věc by se snadno vyřídila v případě, že uvedená trojice zemí změní svůj přístup.

Nový český premiér Andrej Babiš už reagoval oznámením, že s komisí chce o stažení žaloby vyjednávat. Kvóty jsou podle něj nesmysl a načasování žaloby nešťastné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

16:34 „Zachránit svět před komunisty, marxisty a fašisty“. Trump na dálku rozpálil Orbánovu konferenci

V Budapešti od čtvrtka již potřetí probíhá maďarská verze Konference konzervativní politické akce (C…