Nezisková organizace Člověk v tísni pracuje v Sýrii. Toto poskytuje lidem

13.03.2019 12:50

Potraviny, hygienické potřeby, osivo a zemědělské nástroje, technické kurzy i zaměstnání poskytuje česká společnost Člověk v tísni v severní Sýrii, kterou už osm let sužuje ozbrojený konflikt. Každý měsíc podpoří v průměru 230.000 tamních obyvatel a za posledních šest let se stala hlavním poskytovatelem humanitární pomoci v oblasti. ČTK o tom dnes informovala Monika Ticháčková z Člověka v tísni.

Nezisková organizace Člověk v tísni pracuje v Sýrii. Toto poskytuje lidem
Foto: clovekvtisni.cz
Popisek: Člověk v tísni - logo

Situace je zvlášť kritická v provincii Idlib, kam se před válkou uchýlil jeden a půl milionu lidí z ostatních částí Sýrie, a počet obyvatel provincie se tak zdvojnásobil. „Tři miliony civilistů jsou nyní uvězněny mezi syrskými vládními silami a uzavřenou hranicí s Tureckem a nemohou nikam odejít. Téměř jeden milion současných obyvatel Idlibu při tom představují děti,“ poznamenala Ticháčková.

Člověk v tísni poskytuje obyvatelům provincie komplexní pomoc: od zajišťování potravin, hygienických potřeb a opravy vodní infrastruktury, přes podporu zemědělců až po vzdělání a vytváření pracovních příležitostí. Každý měsíc dostávají díky pomoci české humanitární organizace tisíce lidí chleba, potravinové balíčky nebo poukázky na jídlo. Na pět tisíc místních zemědělců si mohlo pořídit osivo a potřebné nástroje. Zhruba 13.000 nejpotřebnějších dostalo peněžitý grant na zabezpečení základních potřeb, jako je jídlo, voda či přístřešek.

Jen loni Člověk v tísni zaměstnal skoro osm tisíc Syřanů. „Tito lidé začali za finanční odměnu odklízet odpad z ulic, opravovat silnice, vodní infrastrukturu a elektrické vedení nebo učit a starat se o děti ve školkách v rámci veřejných prací,“ uvedla Ticháčková. Společnost také pomohla 500 domácnostem připravit se na zimu a přes 1500 rodin dostalo balíčky se základními potřebami. Odborné technické kurzy absolvovalo 468 studentů.

Člověk v tísni působí v Sýrii od roku 2012. Peníze získává díky podpoře české veřejnosti, která přispěla do sbírky SOS Sýrie a Irák či prostřednictvím projektu Skutečný dárek. Značné finanční prostředky poskytla také mimo jiné Evropská unie, švýcarská, americká a britská vláda, organizace UNICEF nebo české ministerstvo zahraničí.

Po osmi letech konfliktu je podle Člověka v tísni každý třetí Syřan ve své vlastní zemi vysídlen z domova, dva ze tří Syřanů se neobejdou bez nějaké formy pomoci a pět milionů lidí žije v oblastech s kritickou potřebou humanitární pomoci.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

dezinformace

Dobrý den, tvrdíte, že dezinformace existují. Můžete definovat tento pojem, protože to zatím nikdo v ČR neudělal, ale hlavně, že tato vláda pořád mluví o tom, jak se tu šíří a jak s nimi bude bojovat. A výsledek je takový, že jak sám říkáte, se tu řada lidí bojí pak narovinu říci to, co si myslí

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

15:15 „Ať žije Ukrajina.“ Střelec na Fica: Důkazy se kupí jeden za druhým

Juraj Cintula, který spáchal neúspěšný atentát na slovenského premiéra Roberta Fica, podporoval pror…