Obama zkrátí návštěvu Indie, zamíří do Saúdské Arábie

24.01.2015 16:49

Americký prezident Barack Obama zkrátí svou plánovanou návštěvu Indie, aby se v úterý v Rijádu setkal s novým saúdskoarabským králem Salmánem. Oznámil to dnes mluvčí Bílého domu. V pátek ve věku 90 let zemřel dosavadní král Abdalláh, jeho památku dnes v saúdskoarabské metropoli uctí desítky zahraničních hostů.

Obama zkrátí návštěvu Indie, zamíří do Saúdské Arábie
Foto: Fanpop
Popisek: Americký prezident Barack Obama

Na návštěvu Indie Obama dorazí v neděli. Setká se mimo jiné s premiérem Naréndrou Módím a v pondělí se zúčastní oslav u příležitosti Dne republiky. Původně měl na závěr třídenní cesty v úterý navštívit mauzoleum Tádž Mahal v Ágře nedaleko indické metropole Dillí. Místo toho zamíří ale do Rijádu na setkání s nástupcem zesnulého panovníka. Saúdská Arábie je klíčovým spojencem USA na Blízkém východě.

Spojené státy původně plánovaly, že je na smuteční ceremonii zastoupí viceprezident Joe Biden

V souladu s muslimskými zvyklostmi se pohřeb krále Abdalláha konal ještě v den jeho smrti, tedy v pátek po odpoledních modlitbách. Dnes a v neděli ale do země dorazí smuteční hosté ze zahraničí, kteří by měli v 15:30 SEČ na královském dvoře předat kondolence.

Spojené státy původně plánovaly, že je na smuteční ceremonii zastoupí viceprezident Joe Biden, kvůli Obamovu rozhodnutí vyrazit v úterý do Rijádu osobně podle Bílého domu ale nakonec Biden zůstane dnes ve Washingtonu.

Francii bude na akci reprezentovat prezident François Hollande a Británii premiér David Cameron. Kancléřka Angela Merkelová podle německých médií vyslala jako zástupce země bývalého prezidenta Christiana Wulffa. Navzdory dlouholetému nepřátelství oznámil svou přítomnost na smuteční akci také Írán, za nějž dorazí ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Za Česko se ceremoniálu zúčastní předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Drakonické tresty, které ukládají saúdskoarabské soudy

V souvislosti se smrtí krále Abdalláha a úctou, kterou mu návštěvou v zemi prokážou mnozí zahraniční státníci, upozornila řada světových organizací na porušování lidských práv v Saúdské Arábii. Běžný je tu například trest smrti. Kromě vraždy, znásilnění a pašování drog si ho mohou odsouzení odnést od soudu i za odpadlictví od víry nebo čarodějnictví. Podle Amnesty International popravili v Saúdské Arábii loni 83 lidí, což je nejvíce za posledních pět let.

O mezinárodní protesty se nedávno postaral také trest pro místního aktivistu a blogera Raífa Badávího. Kvůli údajné urážce islámu dostal trest 1000 ran bičem. Prvních 50 dostal před dvěma týdny, načež úřady kvůli špatnému zdravotnímu stavu odsouzence pokračování výkonu trestu odložily.

Ke kritice Badávího případu se připojil například i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, podle nějž se jedná o "popravu na splátky". Nevidí prý žádný rozdíl mezi videozáznamy Islámského státu, na nichž radikálové popravují zahraniční rukojmí, a státem nařízeným mučením a popravami na veřejném místě, které jsou v Saúdské Arábii obvyklé, informovala agentura DPA.

Drakonické tresty, které ukládají saúdskoarabské soudy, jsou založeny na radikálním výkladu islámského práva šaría. Organizace Human Rights Watch už nového krále Salmána vyzvala, aby reformoval trestní právo a poskytl obyvatelům země základní lidská práva a svobody.

Větší změny nečekejte

Podle pozorovatelů se však větší změny saúdskoarabského režimu nedají očekávat. Salmán nevyužil možnosti zavést reformy ani v pozici ministra obrany ani korunního prince. V televizním proslovu po nástupu k moci navíc jasně uvedl, že hodlá pokračovat v politické linii svého bratra. Království navíc v současnosti čelí vnějšímu nepříteli: Na severní irácké hranici jej ohrožují radikálové z organizace Islámský stát, na jihu bojovníci jemenské odnože teroristické organizace al-Káida.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

18:55 Čína Rusko prohrát nenechá. Nechce v tom být sama, myslí si komentátor

Globální šachovnice je v současné době rozehraná na velmi nebezpečnou hru. USA chtějí Čínu donutit, …