Obrana chce analýzu, jaké hmotné rezervy bude potřebovat

22.12.2019 15:14

Státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ) zpracuje pro Ministerstvo obrany analýzu, co a jak by měl stát pro obranu uchovávat ve svých hmotných rezervách. ČTK to řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Obrana chce analýzu, jaké hmotné rezervy bude potřebovat
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

Stát chce do konce března připravit novou koncepci řízení, práce a nakládání se státními hmotnými rezervami. Debata na téma vznikla poté, co ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) navrhl prodat část uskladněných kovů.

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) čelilo za plán kritice od opozice či od některých odborníků, kteří se obávají o bezpečnost státu. Podle Havlíčka chce stát příští rok prodat ze zásob kovy za 600 milionů korun, další zásoby za 1,6 miliardy by odprodal v roce 2021. Bezpečnostní rada státu podle něj souhlasila s tím, že koncept držení kovů ve státních rezervách je překonaný. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr dříve uvedl, že v rezervách jsou nyní uskladněny měď, hliník, nikl, olovo a zinek.

SSHR schraňuje různé komodity pro případ krizových stavů, například záplavy, válečné konflikty či zastavení dodávek klíčových surovin. Ve vlastních či pronajímaných skladech má kromě kovů i třeba zásoby ropy, leteckého petroleje, potravin či léků.

Metnar ČTK v rozhovoru řekl, že v případě kovů nejde pouze o armádu a Ministerstvo obrany, ale i o další instituce. Kovy jsou určeny pro použití třeba v telekomunikacích nebo ve zdravotnictví. Pro účely obrany jsou uskladněny kovy, které by byly využity na výrobu munice v případě válečného stavu, kdy stát přejde na takzvané válečné hospodářství. Ministr poznamenal, že koncept uskladnění je starý několik desetiletí a státu váže poměrně velké finanční prostředky.

Potřeby pro vojenské účely má nyní určit analýza, kterou do konce prvního čtvrtletí pro Ministerstvo obrany zpracuje VTÚ. „Abychom věděli, jaké konkrétní požadavky máme,“ řekl Metnar. Důležité je podle něj stanovit, jestli bude stát skladovat jednotlivé kovy či jejich slitiny, nebo jestli je vhodné zachovat jejich skladování u SSHR nebo třeba přímo u zpracovatelů daných výrobků, jak to funguje v některých zemích, což může být podle Metnara logisticky příhodnější. „O tom je teď ta diskuse. Chtěl bych ujistit, že se nejedná o žádný výprodej těch kovů,“ řekl o debatě kolem prodeje kovů.

Zpracování analýzy považuje za určení cesty, po které se má stát vydat. „Přece jenom ta doba se již někam posunula,“ poznamenal. Řada kovů by podle něj mohla být nahrazena slitinami, zároveň ve skladech chybí kovy potřebné pro nové technologie. „Analýza nám přinese směry a východiska, jak dneska co uchovávat v případě krize, abychom uchovali po určitou dobu funkční válečné hospodářství,“ dodal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…