Obžalovaný Pořízek smí dál soudit. Válková zrušila své původní rozhodnutí

16.12.2014 14:25

Trestně stíhaný expředseda Krajského soudu v Brně Jaromír Pořízek může i nadále soudit. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) vyhověla jeho rozkladu a zrušila své původní rozhodnutí o Pořízkově dočasném zproštění funkce soudce. Uvedla to mluvčí ministerstva Kateřina Hrochová.

Obžalovaný Pořízek smí dál soudit. Válková zrušila své původní rozhodnutí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně spravedlnosti Helena Válková

Pořízek čelí v souvislosti s výstavbou brněnského justičního areálu obžalobě ze zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a porušování závazných pravidel hospodářského styku. Válková ho proto letos v červenci dočasně zprostila funkce soudce a také předsedy soudu, u níž mu na konci září tak jako tak vypršel mandát. Pořízek se proti rozhodnutí bránil rozkladem.

Pan Pořízek je nyní řádným soudcem...

"Paní ministryně akceptovala stanovisko rozkladové komise a zrušila své původní rozhodnutí o dočasném zproštění výkonu funkce soudce. Pan Pořízek je nyní řadovým soudcem u Krajského soudu v Brně. Z hlediska dalšího postupu čekáme na průběh trestního řízení, kdy je u Krajského soudu v Ostravě na 17. prosince nařízeno předběžné projednání obžaloby," uvedla mluvčí.

Dlouholetého šéfa brněnského krajského soudu Pořízka začala policie prošetřovat předloni kvůli údajně nehospodárné stavbě nového brněnského justičního paláce. Obviněn byl na podzim 2012, tedy za ministra Pavla Blažka (ODS). Informace o tom, že byl obžalován, se v médiích objevila letos v únoru.

Ministr může obviněného soudce zprostit výkonu funkce, ale také nemusí

Podle zákona o soudech a soudcích je dočasné zproštění výkonu funkce obviněného soudce na uvážení ministra spravedlnosti - může jej zprostit, ale také nemusí. Po dobu dočasného zproštění soudce nesoudí a pobírá polovinu platu.

Stavba brněnského justičního areálu měla podle předpokladů z roku 2005 vyjít na 805 milionů korun. Po přesném vyčíslení nákladů cena vzrostla na 1,674 miliardy korun, tuto investici schválilo i ministerstvo spravedlnosti. Celkové náklady se ale nakonec vyšplhaly na 1,938 miliardy. Pořízek, který je stíhán výhradně kvůli stavbě budovy pro státní zastupitelství, své pochybení odmítá. Uvádí, že při stanovení prvotní částky nebyly známy všechny údaje z dokumentace, například napojení na dopravní infrastrukturu či na sítě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…