Okamura: Jsem připraven vstoupit do vlády

20.02.2017 8:03

Klidně s ANO i s komunisty. S oběma těmito subjekty by vstoupil předseda strany SPD Tomio Okamura do vlády. Jak uvedl v rozhovoru pro Týden, touží po ní.

Okamura: Jsem připraven vstoupit do vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

SPD v minulých dnech prohlásila, že chce jít do voleb sama, nikoliv ve spojení se Stranou práv občanů (SPO). „Půjdeme do voleb samostatně pod hlavičkou SPD, ale nevylučuje se to, že na našich kandidátkách mohou být i lidé, kteří nejsou členy SPD. Ti mohou být třeba i z jiné strany,“ řekl s tím, že nevidí ale důvod, proč by měli s někým dělat „zip“. A to přitom s SPO kandidovali v krajských volbách, a poměrně úspěšně. 

„Na krajské a komunální úrovni byly programové rozdíly v podstatě minimální. Ale na celostátní parlamentní úrovni máme značné programové rozdíly. Pozor! Oni ve volbách do Sněmovny prosazují jiné zásadní programové body. My třeba odmítáme přijetí eura. Prezident Zeman byl původně pro přijetí eura a teď říká, že na to není vhodná doba. To je přece zásadní programový rozdíl, to by hlasoval každý jinak. Těch příkladů je mnohem víc, velice se lišíme třeba v sociální politice. Na rozdíl od SPO a prezidenta Zemana také prosazujeme třeba vystoupení z EU,“ vysvětlil Okamura. 

I přestože hnutí ANO označuje Okamura za soupeře, vnímá však svoji stranu jako případně i žádanou nevěstu po volbách. „My s nikým nejednáme o žádné povolební koalici. Volič napoví. Ale jednoznačným kritériem pro jakoukoli povolební spolupráci pro nás bude prosazení našich klíčových programových bodů,“ uvedl s tím, že předem neodmítá žádnou politickou stranu, která se dostane do parlamentu. Nevyloučil ani případnou spolupráci s KSČM. „Jakákoli varianta, která povede k přímé demokracii a k větší spravedlnosti pro lidi, je pro nás k uvážení,“ řekl.

Anketa

Je správné, když jde někdo za mříže kvůli pomočení a spálení Koránu?

3%
97%
hlasovalo: 15625 lidí

Kromě vlády a případných koalic se však Okamura vyjádřil také k rozsudku Vrchního soudu v Praze, jenž potvrdil, že v případě oprávněné kritiky může být nazýván Pitomiem. „Časopis Reflex byl pravomocně odsouzen a musel se mi na internetu omluvit za používání hanlivých výrazů na mou osobu. Nicméně já podal odvolání, protože k mému hanobení došlo v tištěném médiu. Takže mi přišlo logické, aby se mi omluvili i tam. Kromě toho jsem chtěl, aby mi uhradili soudní náklady. A zatřetí jsem žádal o odškodnění ve výši tří set tisíc korun. Vrchní soud pouze odmítl mé odvolání a potvrdil verdikt soudu nižší instance. To je důležitá pointa,“ ozřejmil výsledek soudu Okamura. Svou při tak považuje za vyhranou, kdy soud potvrdil, že v neoprávněných případech jej tak nazývat nesmějí. 

A nechybělo ani téma prezident Miloš Zeman. Podle Okamury je Zeman osobnost, jehož zmínil v současné době jako hlavního volitelného kandidáta v nadcházejících prezidentských volbách. „Miloše Zemana určitě nelze přehlédnout a jeho názory rezonují celou společností. A jsem samozřejmě rád, že díky němu nejsme osamoceni se svými názory na odmítání migrantů nebo na posilování prvků přímé demokracie. Ve srovnání s Karlem Schwarzenbergem to byla skvělá volba. V opačném případě bychom totiž šli do krachující Evropské unie, byli bychom zahlceni migranty a islámem, stavěly by se tu mešity,“ myslí si Okamura, jenž je přesvědčen, že v Česku je obrovské množství ekonomických migrantů. 

O své bývalé straně, Úsvit Tomio Okamury, s níž se dostal do Sněmovny, mluvit nechtěl. „O politických mrtvolách přece nemá smysl mluvit a zdržovat se jimi,“ podotkl s tím, že před dvěma lety nedošlo ve straně k rozkolu, ale k politickému puči proti jeho osobě.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…