Okamuru odsoudil jeho vlastní poslanec, bývalý velvyslanec Šarapatka

05.01.2015 11:35

Poslanec hnutí Úsvit a bývalý velvyslanec Milan Šarapatka se ohradil vůči některým výrokům předsedy Tomia Okamury, které se týkaly zahraniční politiky. Okamura nedávno na sociální síti například vyzval veřejnost k obtěžování muslimů v Česku, třeba "venčením prasat" kolem mešit. Bývalý diplomat Šarapatka v dnešním tiskovém prohlášení uvedl, že se nadále nebude podílet na vytváření zahraniční politiky hnutí. Z poslaneckého klubu Úsvitu ale zatím neodejde, zůstává i v zahraničním výboru Sněmovny. Informovala o tom ČTK.

Okamuru odsoudil jeho vlastní poslanec, bývalý velvyslanec Šarapatka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka

"Po celou dobu vzájemné spolupráce jsem se snažil radikální zahraničně politické názory Tomia Okamury kultivovat," uvedl Šarapatka. Už dříve ho po "nešťastných prohlášeních" prý opakované žádal, aby svá veřejná vystoupení konzultoval, což se ale podle poslance nestalo. 

"Nejnovější vyjádření předsedy Tomia Okamury, která naprosto nepřijatelným způsobem zlehčují zásadní téma postoje k muslimské víře nebo přirovnávají politiku Spojených států amerických k nacistickému Německu, mě nutí ke krokům, které jasně vyjádří mé nesouhlasné stanovisko s takovými výroky," řekl Šarapatka k rozhodnutí, že přestane spolupracovat na zahraniční politice hnutí. Okamuru o tom, jak uvedl, informoval. Šarapatka věří, že v Úsvitu časem opět vznikne prostor pro vytváření rozumné zahraniční politiky. 

Okamura už dříve prohlašoval, že není xenofob, přestože několikrát pronesl kontroverzní výroky o cizincích v Česku či o Romech. Například řekl, že by se cizinci po ztrátě práce měli vrátit do vlasti a neměli by parazitovat na českém sociálním systému. V kampani před evropskými volbami použil Úsvit motiv švýcarských nacionalistů s bílými ovcemi, které vykopávají ze svého středu ovci černou, postavený proti přistěhovalcům. 

O táboře v Letech na Písecku, kde za druhé světové války zahynuly stovky Romů, Okamura prohlásil, že šlo o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci. Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přitom přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi, kde byla většina z nich zavražděna. Okamura také ve vězení navštívil muže odsouzeného za rasově motivovanou vraždu. 

    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…