Oskar Krejčí: Možná zahyneme. Nejvíc nás ohrožuje...

11.09.2016 8:17

Politolog Oskar Krejčí v rozhovoru pro server První zprávy.cz popsal, jak vysoká je pravděpodobnost, že nepřežijeme 21. století. Bohužel nepředestřel malá čísla, která by nám dávala jistotu, že lidstvo překročí do dalšího století. Nakonec přidal pár slov i k volbám v USA. Hillary Clintonová prý připomíná uzlíček nervů.

Oskar Krejčí: Možná zahyneme. Nejvíc nás ohrožuje...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Oskar Krejčí

Severokorejský diktátor Kim Čong-un nechal udělat další jaderný test, ale podle Krejčího to mnoho neznamená, když si uvědomíme, že od roku 1945 proběhly stovky jaderných testů a Severní Korea z nich udělala jen několik málo zkoušek. Diktátor navíc ví, že jaderný útok by byl sebevraždou pro celou zemi i pro něj samotného, takže to neudělá.

Přesto na planetě Zemi žijí lidé, kteří by mohli zničit lidstvo. Je proto třeba kalkulovat s tímto rizikem a snažit se mu předejít. Jak vysoká je pravděpodobnost, že lidstvo zahubí samo sebe do konce tohoto století? Prý 19 procent. Existuje institut, který tuto pravděpodobnost ničivých x rizik ohrožujících lidstvo počítá – X-Risks Institute. Ale není jediný. Podobné propočty dělá i Institut budoucnosti lidstva Oxfordské univerzity, který dospěl k číslu 19 procent, přičemž možnost, že lidstvo zničí samo sebe v jaderné válce, představuje jedno procento.

„Onen oxfordský přehled uvádí, že pravděpodobnost, že lidstvo do konce století vyhyne v důsledku použití nanotechnologických zbraní, je 5 %. Nanotechnologické nehodě přisoudili autoři oné analýzy zničující pravděpodobnost na úrovni 0,5 %,“ říká Krejčí. „Podle zmíněného oxfordského přehledu je riziko vyhubení lidstva do konce 21. století v důsledku jaderného terorismu 0,03 %. Pozoruhodný je propočet, že nenukleární války mohou zničit lidstvo ze čtyř procent, tedy čtyřikrát pravděpodobněji než odstranění lidstva v důsledku jaderné války,“ pokračuje.

Celý rozhovor naleznete zde.

Podle politologa však nehrozí, že by vypukla nějaká lokální jaderná válka, ať už proti Severní Koreji nebo jinému státu. Jakékoli použití jaderné bomby by vyvolalo ničivou reakci dalších států vlastnících jaderné zbraně. Mluvíme o Spojených státech, Rusku, Izraeli, Indii a dalších zemích. Přesto je třeba upozorňovat na rizika možného zničení lidstva, protože výzkumy těchto rizik snižují pravděpodobnost jejich naplnění.

Na závěr Krejčí přidal pár slov k souboji o křeslo v Bílém domě. Při pohledu zvenčí se zdá, že demokratická kandidátka Hillary Clintonová připomíná uzlíček nervů, zatímco republikánský prezidentský kandidát Donald Trump se jeví jako velmi impulzivní člověk.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

komunikace

Jak víte, že když vy teď o důchodové reformě nechcete s vládou komunikovat, že oni pak budou komunikovat s vámi? Není tohle hlavní problém, že se na zásadních věcech nedokážete dohodnout? A ještě jedna věc, s kým budete chtít vládu tvořit, když to odmítáte se SPD a evidentně se stranami SPOLU se na ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

21:04 „Nedávejte mi ta slova do úst“. Nerudová na debatě v obrátkách. Pak líčila přínosy války

Falšování dějin, lži a jednoduché mozky. V Aby bylo jasno se podívali, jak probíhala jedna z EU Deba…