Oslavování islámských vrahů. Už to pobouřilo dokonce i Německo

06.12.2017 10:50

Německem otřásá kontroverzní výstava, jejímiž hlavními „artefakty“ jsou fotografie muslimských radikálů, kteří se podíleli na teroristických útocích. Společně s nimi však návštěvník vidí i fotografie Martina Luther Kinga apod.

Oslavování islámských vrahů. Už to pobouřilo dokonce i Německo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pray for Paris

Výstava fotografií mučedníků je dílem dánské umělecké skupiny „The Other Eye of The Tiger“ a v Kodani byla otevřena již v loňském roce. Nyní se přesunula do Berlína, kde vzbudila nevídané pozdvižení. „Hluboký šok“ nad kontroverzní výstavou již vyjádřila podle magazínu Spiegel také francouzská ambasáda, která reaguje především proto, že jsou vystaveny právě i fotografie teroristů, kteří zabíjeli před dvěma lety v Paříži.

Vedle teroristů, kteří vraždili v Bataclanu, se mohou návštěvníci podívat i na fotografie Mohammeda Atty a dalších islámských radikálů, kteří mají na svědomí zničení newyorských dvojčat 11. září 2001. Dále jsou součástí výstavy také lístky na koncert metalové skupiny Eagles of Death Metal, který přerušili v Bataclanu právě teroristé a zavraždili následně devadesát návštěvníků této hudební akce.

„Chceme ukázat co nejvíce aspektů, které dělají z lidí mučedníky. To zahrnuje také věci, které vnímáme jako zlo. To přece nemá nic společného s tím, že bychom s nimi snad sympatizovali,“ obhajoval loni při otevření výstavy v Kodaní jeden z umělců Hendrik Grimbäck. Ve svém aktuálním vyjádření umělecká skupina opět opakuje, že cílem výstavy není dělat z teroristů mučedníky či hrdiny. „Teroristy nazýváme teroristy a na tom nehodláme nic měnit,“ řekl.

Jak zmiňuje deník Die Welt, pobouření budí zejména fakt, že mezi islámskými radikály se objevují také fotografie amerického občanského aktivisty Martina Luthera Kinga či polského kněze Maxmiliana Kolbeho, který byl umučen za 2. světové války. „Podle autorů výstavy mají všichni tři společné to, že zemřeli za svoji víru. Návštěvníci výstavy také slyší zvuk přijíždějícího metra s odkazem na teroristický útok spáchaný mimo jiné jistou čečenskou ženou.“

„Při návštěvě výstavy musíte myslet na lidi, kteří přišli o své životy a ani je před tím nenapadlo, že by snad vedle nich sedící čečenská žena mohla být teroristka. Jsou ale všichni ti lidé na fotografiích mučedníci?“ podivuje se Die Welt a cituje umělce Grimbäcka, podle kterého je nutné se podívat na termín „mučedník“ z různých stran. „Vše závisí na kontextu, což znamená, že mučedník je i ten, kdo se za něj prohlašuje.“


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…