Osmdesát tisíc lidí v táboře o velikosti vesnice. Šéf humanitární mise v Jordánsku ukazuje na situaci v zemi

3. 2. 2017 18:38

K situaci v Jordánsku, kde je přes milion syrských uprchlíků, se vyjádřil šéf humanitární mise NRC v Jordánsku Petr Kostohryz. Rozhovor s ním přinesl server DVTV.cz.

Osmdesát tisíc lidí v táboře o velikosti vesnice. Šéf humanitární mise v Jordánsku ukazuje na situaci v zemi
Foto: Václav Fiala
Popisek: Na nádraží v Budapešti

„Školy mají příliš žáků, nemocnice nezvládají nápor pacientů, práce je potenciálně méně. Ale především syrská krize izolovala Jordánsko od tradičních příjmů pomoci, což byl mezinárodní trh a turismus,“ sdělil Kostohryz.

Zhruba půl milionu lidí zde žije mimo tábory, potloukají se a snaží se najít důstojné podmínky pro své rodiny. Kostohryz následně seznámil diváky pořadu s uprchlickým táborem Zaatari. Zde podle něj žije zhruba 80 tisíc uprchlíků, a to na místě o velikosti vesnice. Jsou zde i tři tisíce menších obchodů a řemesel, nechybí ani nevěstinec. Hlavní třídě se říká Champs-Élysées. „Původně to vzniklo jako ironické označení, ale vžilo se. Je to hlavní tržní tepna tábora,“ sdělil. 

  • Video najdete ZDE

„Je to tak napůl zavřený tábor. Ven můžete pouze na základě povolení příslušných orgánů,“ zmínil Kostohryz. Podle jeho slov se organizace snaží uprchlíky naučit, aby se postarali sami o sebe. „Z tohoto důvodu je přibližně devadesát procent naší pomoci ve finanční hotovosti, někdo si potřebuje koupit jídlo, někdo zajít k holiči či splatit dluhy,“ uvedl. Lidé se zde také zaměstnávají. 

Kostohryz pak zároveň uvedl, že uprchlíci se v drtivé většině případů chtějí jednou vrátit zpátky domů do Sýrie. „Doufáme, že válka v Sýrii skončí,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

7:31 Babiš láká ODS, ta je možná nakřáplá. Nastupuje Okamura, drží prý v hrsti Zemana a má nápady, ze kterých se kavárna po...

103 hlasů by mohla mít případná koalice dvou nejúspěšnějších stran skončených sněmovních voleb – hnu…