Ostatky tisíců padlých vojáků jsou převáženy z Olšan

31.05.2014 19:40

Kvůli chystané rekonstrukci kostnice na Olšanských hřbitovech v Praze začali dnes převážet vojáci a zaměstnanci hřbitovů zhruba 3000 rakví do bývalého muničního skladu v Babicích u Říčan. Oprava by měla být hotova do dvou let, řekl ČTK ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený.

Ostatky tisíců padlých vojáků jsou převáženy z Olšan
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zapalování svíček za padlé vojáky

Na stěhování se dobrovolně podílejí vojáci posádkového velitelství Praha ve svém osobním volnu. Pomáhají jim členové vojenských spolků. Rakve, které nejsou delší než metr, odnášejí z krypty, kde byly uloženy od roku 1930, do armádních nákladních vozů. Některé schrány se již rozpadají, takže po převozu budou muset být opraveny, upozornil Imrich Vetrák z odboru pro válečné veterány na Ministerstvu obrany.

Vedení hřbitovů chce pietní místo opravit v rámci akce připomínající stoleté výročí vzniku československých legií

Ostatky jsou nyní uloženy v podzemních prostorách kostnice, která je ve velmi špatném stavu. „Vlhko, tma, poškozené rakve, nedůstojné uložení a nemožnost přístupu k pietnímu uložení květinových darů," vyjmenoval ředitel hřbitovní správy problémy.

Organizace proto požádala Ministerstvo obrany o dotaci z rozpočtu na péči o válečné hroby. Kostnice by měla být upravena tak, aby zájemci mohli uctít památku vojáků a obětí první světové války a pozůstalí mohli vyhledat své předky. Prostor má být mimo jiné osvětlen a v centrální části pohledově zpřístupněn deskovými světlíky z bezpečnostního skla.

Vedení hřbitovů chce pietní místo opravit v rámci akce připomínající stoleté výročí vzniku československých legií, kterou připravuje Ministerstvo obrany. Legie v Rusku byly jednotky složené z dobrovolníků, kteří se hlásili do carské armády, a vytvořili Českou družinu. Postupně se přeměnila v Československé vojsko na Rusi o síle tří divizí. Legionáři se vyznamenali zejména v památných bitvách u Zborova a Bachmače proti rakousko-uherským a německým vojskům.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…