Ovčáček vytáhl těžký kalibr na ministra Hermana. Obrázek, ze kterého vám nebude dobře

19.05.2016 5:21

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dorazil jako vůbec první člen vlády v dějinách České republiky na nedávný sjezd sudetských Němců. Šéf resortu kultury mimo jiné prohlašoval, že o svém záměru hovořil s prezidentem Milošem Zemanem a ten jeho cestu posvětil. To ovšem hradní mluvčí Jiří Ovčáček popřel. A teď k tomu přidal jeden otřesný příběh o střetu Čechů se sudetskými Němci z roku 1938.

Ovčáček vytáhl těžký kalibr na ministra Hermana. Obrázek, ze kterého vám nebude dobře
Foto: Archiv NF VŠE
Popisek: Tiskový mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček

Tahanice o návštěvu ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL), zdá se, nekončí. Zatímco se ministra zastal premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který dal najevo, že jeho vládní podřízený Herman jen nadále prohlubuje stále se zlepšující vztahy s německou stranou, opozice byla ve chválení Hermana mnohem zdrženlivější. Předseda ODS Petr Fiala pouze připustil, že ho Herman informoval o svém záměru a on ho vzal na vědomí, neboť ministr tvrdil, že má požehnání vlády.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dal však jasně najevo, že prezident Miloš Zeman Hermanovu návštěvu na sjezdu sudetských Němců neodsouhlasil. Pouze poznamenal, že je landsmanšaft jen neškodným spolkem, pokud si sám odsouhlasil, že už nebude vznášet majetkové požadavky v Česku.

Lynčovaná manželka strážníka, mučení policistů

Jiří Ovčáček si však vůči ministrovi neodpustil jednu smutnou historickou připomínku navíc. „Vzpomněl si pan ministr kultury v Norimberku i na Habartov (Habersbirk) 13. 9. 1938?“ ptal se prezidentův mluvčí.

Narážel tím na město Habartov v Karlovarském kraji s přibližně pěti tisíci obyvateli. V září 1938 se většina německého obyvatelstva vzbouřila a vyvěsila na zdejší kostel nacistickou vlajku. Čeští četníci se rozhodli zjednat na městském úřadě pořádek, ale německý dav tím poštvali proti sobě. Naštvaní občané je pak doprovázeli zpátky na strážnici a vyvlekli odtud ženu jedno z policistů. Na strážnici sloužili toliko čtyři.

Němci požadovali, ať čeští četníci vyklidí své prostory. Nejprve došlo k přestřelce, při které byli zabiti jeden z policistů a vůdce vzbouřených Němců. Dav na to reagoval tím, že začal lynčovat manželku policisty odvlečenou ze strážnice a ostatní strážci zákona se nakonec vzdali. Němci se na ně však vrhli. Policista Pardus, jehož žena byla lynčována, musel vydržet dokonce vyštípání podoby hákových křížů do uší.

Obrázek zmasakrovaných četníků, který zveřejnil Jiří Ovčáček

Hrůzný den skončil příjezdem posil, které po další přestřelce Němce vyhnaly. Na obou stranách při tom zemřeli celkem čtyři lidé.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…