Pád největší české kampeličky. Věřitelé chtějí miliardy ze zablokovaných účtů

30.12.2013 9:37

Těsně před Štědrým dnem přišla o licenci a skončila v konkurzu největší česká kampelička. LN píší, že se nyní chystá historicky druhá nejvyšší pomoc finanční instituci v Česku. Metropolitní spořitelní družstvo spravovalo vklady v miliardách korun a klienti budou nyní chtít náhradu peněz ze zablokovaných účtů. LN upozorňují na kontroverzního insolvenčního správce Ivana Halu.

Pád největší české kampeličky. Věřitelé chtějí miliardy ze zablokovaných účtů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

LN si všímají kontroverzní postavy insolvenčního správce padlé kampeličky. Je jím advokát Ivo Hala. Je prý totiž znám svými úzkými vazbami na rovněž kontroverzního finančníka a právníka Petra Sisáka. Ten byl v minulosti podmínečně odsouzen v kauze První slezské banky za pokus trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku. Nyní pracuje v kanceláři Hala&Partners.

Podle LN lze prý očekávat, že na „zbytcích“ družstevní záložny se budou chtít přiživit další finanční dravci. Insolvenční správce má přitom rozhodující roli při rozhodování o zpeněžení aktiv, komu a za jakou cenu budou prodána. Nicméně, jestli Ivo Hala zůstane insolvenčním správcem, rozhodnou věřitelé. Ti totiž mají na své první schůzi v březnu možnost ustanovit někoho jiného.

Jistotu, že své peníze dostanou, mají podle LN ti vkladatelé, jejichž vklady jsou do výše sto tisíc eur, tedy 2,7 milionu korun. Fond pojištění vkladů podle LN už oznámil, že během ledna zahájí výplatu náhrad. Celkově má jít o zhruba 12 miliard korun. Tím se Metropolitní spořitelní družstvo zařadí na druhé místo. Více fond vyplatil pouze v případě Union banky v roce 2003. Fond má podle zjištění deníku rezervu 27,5 miliardy korun, a proto prý banky a finanční ústavy nebudou muset do fondu platit více než doposud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

11:50 „Pokus o ovlivnění prezidentských voleb v USA.“ Je to tu zase. A už se to řeší

Na Jacka Smithe, zvláštního poradce odpovědného za dohled nad trestními vyšetřováními bývalého prezi…