Paraziti, nemakačenkové, idioti... Takový je slovník politiků

26.03.2013 8:37

„Ukazuje se, že i v nejvyšších pozicích spojených se službou pro stát pořád existuje vrchnostenská mentalita, jež pojímá 'ty dole' jako plebs, který je potřeba co chvíli rázně vykázat do patřičných mezí,“ píše Respekt ve svém komentáři Drzý stát.

Paraziti, nemakačenkové, idioti... Takový je slovník politiků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr Jaromír Drábek

Komentátor připomíná, že kvalita státního zřízení se měří především kvalitou státních institucí a důvěrou v ně. Dále dodává, že v zemích, jež jsou všeobecně považovány za nejpříjemnější k životu, mají politici potřebu dávat najevo, že jsou tu kvůli lidem, a ne naopak. U nás se však příklady nepřátelského vnímání, podle Respektu, objevují zleva i zprava. „Někdy jde o zjevnou neomalenost, jindy o jemnou dikci, jíž si nemusí každý všimnout, přesto je z ní jasně patrná arogance a povýšenost,“ píše se v komentáři.

A jsou zde také uvedeny příklady. Jaromír Drábek, bývalý ministr práce a sociálních věcí, podle Respektu měl stále potřebu hovořit o tom, „že je potřeba lidi skřípnout, donutit makat a platit odvody“.

Premiér Petr Nečas pro změnu mluví o dlouhodobě nezaměstnaných jako „o nemakačenkách“.

Prezident Zeman, jak píše Respekt, zase každou chvíli hovoří o lidech jako o idiotech, hlupácích, impotentech.

Poslední příklad je z minulého týdne, kdy stínový ministr financí mluvil o živnostnících jako o parazitech kvůli nízkým daním, jež platí. Mocní politici jako Mládek a Drábek, podle Respektu, musí dát najevo, co oni mohou udělat pro to, aby ochota platit daně stoupla.

Takové nahlížení na občany musí zmizet

Podle komentátora politici často podceňují jeden známý fakt: „Jazyk, neboli volba slov v nestřežených momentech o nás řekne víc než hodinové proslovy plné připravených frází.“ Slova jako parazit, podle Respektu, vnášeli do politiky nacisté nebo bolševici. “Každopádně tohle nepřátelské nahlížení politických reprezentantů na vlastní občany musí zmizet, protože nás staví proti vlastnímu státu. Tedy do pozice, která škodí všem,“ uzavírá komentář v Respektu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…